EmekManşetSon 24 SaatTüm Haberler

Uğur Tekstil işçileri eylem startı verdi: Şimdiye kadar izlediğiniz direnişimizin fragmanıydı

Geçtiğimiz günlerde eylem planını açıklayan Uğur Tekstil işçileri ilk eylemlerini fabrika önünde yaptı.

Fatma Keber

Urfa’da sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişe taleplerini kabul ettiren Uğur Tekstil işçileri,4 gün önce yaptıkları açıklamada kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini açıklamıştı. İşçiler bunun üzerine mart ayı boyunca eylemde olacakları planı açıklamıştı.

İşçiler, plan kapsamında fabrika önünde yaptıkları açıklama ile eylem startını verdi.

Açıklamaya Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Urfa il başkanları da destek verdi.

Açıklamayı işçilerden Suphi Şahinalp yaptı.

Şahinalp, “Şuan önünde durduğumuz Uğur Tekstil fabrikasından sendikalı olduğumuz için jandarmalar tarafından zorla çıkarıldık” diyerek başladığı sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Fabrikadan zorla çıkarılan bizler, ihanete uğrayan bizler, organize sanayideki bütün fabrikalara isim listemiz dağıtılarak iş bulamayıp sosyal ölüme terk edilen bizler, açlık ile terbiye edilmeye çalışılan bizler ve bütün bunlara rağmen bütün suç bizdeymiş gibi önüne jandarma dikilen yine bizleriz”

Anayasanın 34.maddesini hatırlatan Şahinalp, “Şimdi buradan soruyorum Anayasa’yı korumakla görevli kişiler neden bizim bu hakkı kullanmamıza engel oluyor, bu kadar işçiyi mağdur eden patrona değil de neden bize yasak getiriyorlar?” diye sordu.

Patronlarının “Hayırsever” olarak anıldığını ifade eden Şahinalp “40 tane ailenin ekmeği ile oynamak hangi kitapta yazar” diye tepki gösterdi.

Talepler

Şahinalp taleplerini sıraladı:

  • İşten atılan bütün işçiler koşulsuz işe alınacak ve dışarda kalan bütün işçilerin işe girişi ve sigorta girişi aynı gün yapılacak.
  • Sendikal tazminat davalarından feragat etmemiz isteniyorsa, öncelikle bütün mahkeme ve avukat masrafları işveren tarafından karşılanacak ve bu konuda yazılı güvence istiyoruz.
  • Hayri Uğur’un imzaladığı taahhütnamede de söz verdiği gibi işsiz kaldığımız sürelerin ücretinin tamamının ödenmesini talep ediyoruz. Şu ana kadar geçen sürenin asgari ücrete göre yarısı bile etmeyen 8 bin lirayı kesinlikle kabul etmiyoruz.
  • Ve son olarak bu üç maddeyi kapsayan bir protokol imzalanmadan hiç bir şeyi kabul etmeyeceğiz.

“Asıl film, asıl mücadele şimdi başlıyor”

Şahinalp sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Patronun ayak işlerine bakan, mahkemede kendi üyesi işçilere karşı patronun yalancı şahitliğini yaparak  sarı sendikacılığın kitabını yeniden yazan DİSK-Tekstil yöneticilerine de sesleniyoruz. En sonunda patronun ve onun yancısı satılmış sendikanın sözlerine inanarak bizi yüzüstü bırakan, bu fabrikada ürünleri üretilen Zara markasına da sesleniyoruz. Daha hiç bir şey görmediniz. Şu ana kadar izlediğiniz direnişimizin fragmanıydı sadece. Asıl film, asıl mücadele şimdi başlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir