Uğur Tekstil işçileri Zara mağazaları da dahil pek çok yerde eyleme hazırlanıyor

Urfa’da Uğur Tekstil’de sendikalı oldukları için işten atılan işçiler patronun sözünü tutmadığını ve taleplerinin karşılanmadığını belirterek Mart boyunca eylemde olacaklarını açıkladılar.

Fatma Keber

DİSK/Tekstil’in yetkili olduğu Urfa’daki Uğur Tekstil fabrikasında sendikalı oldukları için iki ay içerisinde iki defa toplu halde işten çıkarılan işçiler yaptıkları açıklama ile işverene ve sendikaya tepki gösterdi.
Türkiye işçi partisi (TİP) binasında basın toplantısı yapan işçiler adına konuşan Suphi
Şahinalp konuşmasının başlangıcında işten çıkarıldıklarını ve sendikaları tarafından yarı yolda bırakıldıklarını vurguladı.

“Sosyal ölüme terk edildik”

Yaşadıkları sürece dair konuşan Şahinalp “Bütün kamuoyunun bildiği üzere 18 kasım 2021 tarihinde sendikalı olduğumuz için 97 işçi jandarma zoruyla işten çıkarıldı, üstüne kara liste yapılarak isim listemiz organize sanayi de bulunan fabrikalara verilerek iş bulmamız engellendi ve açlığa mahkum edildik. Yaklaşık 4 aydır iş bulamadık adeta sosyal ölüme terk edildik” diye konuştu.
Verdikleri mücadele ve Küresel sendikanın da çabasıyla fabrikanın üretim yaptığı Zara markasının sürece dahil olduğunu hatırlatan Şahinalp , olan bitenlerden sonra patron Hayri Uğur’un harekete geçtiğini söyledi. Hayri Uğur’un 18 Şubat 2022’de bir taahhütname imzalayarak işten atılan 97 işçinin 15 gün içinde işe geri alınacağını ve işsiz kaldığımız sürelerin ücretlerinin ödeneceğini açıkladığını ifade etti.
Şahinalp “Şimdi sizlere Hayri beyin hem imzaladığı taahhütnamede hem de bizimle yaptığı toplantıda verilen sözleri ve bu sözlerin nasıl yerine getirilmediğini anlatacağız” diyerek süreç hakkında maddeler halinde bilgi verdi.

İşçiler fişlendi


Patronun 97 işçinin tamamını işe geri alacağı ve boşta geçen sürenin bütün ücretini ödeyeceği sözünü tutmadığını belirtti. Hayri Uğur’un tüm işçileri işe almayacağını, hak ettikleri ücretin yarısı bile olmayan 8 bin lira vereceğini açıkladığını aktardı.


Şahinalp, kentteki tüm fabrikalara kara liste olarak isimlerinin gittiğini söyledi.
Şahinalp sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplantıda, ‘Kaygılarınız var biliyorum bu yüzden iş başı yapmak için açtığınız davadan vazgeçmeniz gerekmiyor’, ‘15 gün içerisinde sizleri iş yerine iş başı yaptırmak için programlı bir şekilde çağıracağız’ diyen Hayri Uğur bunları söyledikten bir gün sonra Uğur Tekstil’in Mersin’de bulunan genel merkezinden yetkili biri bütün işçileri arayarak davaları geri çekmeden iş başı yapamayacağımızı bildirdi”.


“Bizi iki ayda iki kere işten atanlar, İsim listelerimizi fabrikalara dağıtan, bizi işsizliğe mahkum edenler davayı geri çekip kendilerine güvenmemizi isteyemezler. Kimsenin bizden bunu istemeye hakkı yok.”
“Hayri Uğur fabrikada bizimle toplantı yaptıktan 1 gün sonra basın ordusunu toplayarak kendini temize çıkarmaya çalışmıştı” diyen Şahinalp gerçeklerin ise böyle olmadığını kaydetti.

İşe alınmadıklarını, sigorta girişlerinin yapılmadığını ve maaş hesaplarına tek kuruş para yatmadığını söyledi.

“Patronlarda şunu bilsin ki o birileri çoğaldı”

Patronların işçilerin haklarını aramalarını istemediklerini belirten Şahinalp “Öyle bir dünya yok” dedi.
Şahinalp sözlerini şöyle sürdürdü: “Patronların sürekli olarak söylediği bir şey var ‘bu işçileri birileri yönlendiriyor, birileri kışkırtıyor’ diye, o bahsettiği birilerinin de kim olduğunu biliyoruz ama patronlarda şunu bilsin ki o birileri çoğaldı artık. Onların gözünde biz işçiler bir koyun sürüsüdür. İşçilerin kendi aklı ve iradesi yoktur. Sermaye sınıfı şunu çok iyi bilmelidir ki eğilmeyen bu onurlu başı asla ezemeyeceksiniz, boynumuzu koparabilirsiniz ama asla ip takıp çekemeyeceksiniz.

DİSK/Tekstil’e dair de konuşan Şahinalp sendikanın Uğur Tekstil’de ihanetin kitabını yazdığını söyledi.

İşçilerin talepleri

Zara’nın da kendilerine sırt döndüğünü söyleyen Şahinalp taleplerini sıraladı:

1)işten atılan bütün işçiler koşulsuz işe alınacak ve dışarda kalan bütün işçilerin işe girişi ve sigorta girişi aynı gün yapılacak.
2)sendikal tazminat davalarından feragat etmemiz isteniyorsa, öncelikle bütün mahkeme ve avukat masrafları işveren tarafından karşılanacak ve bu konuda yazılı güvence istiyoruz.
3)Hayri Uğur’un imzaladığı taahhütnamede de söz verdiği gibi işsiz kaldığımız sürelerin ücretinin tamamı ödenecektir. Şu ana kadar geçen sürenin asgari ücrete göre yarısı bile etmeyen 8 bin lirayı kesinlikle kabul etmiyoruz.

Eylem planı

İşçiler ayrıca Mart ayı içerisinde yapacakları eylemlerin planını da açıkladı.

Buna göre;
16 Mart’ra fabrika önünde basın açıklaması

20 Mart Pazar günü Zara’nın Diyarbakır’daki mağazası önünde eylem. Bu eylemde ülke çapında boykot kampanyası ve eylemlerin startı verilecek.
Merkezi Mersin’de olan Uğur Tekstil firması önünde eylem

Mersin ve Adana gibi Zara mağazasının olduğu yakın illerde yapılacak eylemlerin ardından İstanbul da bulunan Zara markasının Türkiye ofisi önünde basın açıklaması
Hayri Uğur’un evinin önünde eylem
Bu eylemler devam ederken, en geç mart sonunda Ankara’ya TBMM’ye giderek burada grubu olan siyası partiler, milletvekilleri ile görüşme ve basın toplantısı.