KadınManşetSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Züleyha Gülüm, cinsel saldırı failinin tahliye edilmesini Bekir Bozdağ’a sordu

HDP’li Züleyha Gülüm, Hatay’da G.Ç adlı kadına cinsel saldırıda bulunan ve 6 saat boyunca işkence eden Resul Erkmen’in tahliye edilmesini Bekir Bozdağ’a sordu.

Halkların Demokratik Partisi(HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm Resul Erkmen adlı erkek tarafından yaralanan ve cinsel saldırıya uğrayan G.Ç. hakkında soru önergesi verdi.

Öldü diye bırakıp gitmişti

Züleyha Gülüm, önergede olaya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Basında yer alan haberlere göre; İskenderun’da 15.12.2021 tarihinde G.Ç isimli bir kadın Resul Erkmen isimli bir erkek tarafından cinsel saldırıya ve ağır fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Zorla G.Ç’nin evine giren Resul Erkmen, G.Ç’yi bağlayarak defalarca yumruklamış, boğazını sıkmış, G.Ç’ye uyutucu ilaç vererek cinsel saldırıda bulunmuş, yüzüne ve vücuduna kızgın yağ dökmüştür. 6 saat süren eziyetin ardından fail, G.Ç’nin öldüğünü düşünerek hastaneye bırakmış ve hastane görevlilerine G.Ç.’nin yakınları tarafından şiddetine uğradığını söylemiştir. Tutuklanan Resul Erkmen hakkında İskenderun 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘eziyet’ suçundan dava açılmıştır. Yüzünde yanık izleri ve kulağında işitme kaybı oluşan G.Ç tarafından ‘kasten yaralama’ ve ‘cinsel saldırı’ şikayetleri ise takipsizlikle sonuçlanmıştır. Geçtiğimiz günlerde Resul Erkmen, tutuklu yargılandığı davada tahliye edilmiştir. G.Ç. saldırıya uğramadan önce defalarca koruma talebinde bulunmuş ancak 6284 sayılı yasa etkin uygulanmamıştır ve G.Ç. saldırgana karşı korunmamıştır.”

Züleyha Gülüm, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

  • Cinsel saldırı, kasten yaralama ve eziyet suçlarını işleyen Resul Erkmen’in yalnızca ‘eziyet’ suçundan yargılandığı davada tahliye edildiğinden haberdar mısınız?
  • Mağdur G.Ç. defalarca koruma talebinde bulunmasına rağmen niçin 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulanarak saldırgan erkek önlenmemiştir?
  • Tahliye edilen Resul Erkmen’e karşı G.Ç’nin can güvenliğini sağlayacak önleyici ve koruyucu tedbirler alacak mısınız?
  • İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı erkek şiddetinin cesaretlenmesi ve artmasına sebep olmuştur. Hukuka aykırı olarak çekinilen sözleşmenin uygulanması için Bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?
  • Erkek yargı uygulama ve kararlarına karşı; toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışını yayan ve uygulayan düzenlemeler yapmayı planlıyor musunuz?
  • Yargının, kadına yönelik erkek şiddeti suçlarında cezasızlık kararları vermesi iktidarın erkek egemen siyasetinden mi kaynak almaktadır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir