KadınManşetSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Kocaeli’nde, CHP’li ilçe başkanı hakkında taciz iddiası

CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak hakkındaki taciz iddiaları sonrası yaptığı basın toplantısına katılan Kocaeli Kadın Platformu açıklama yaptı.

Kocaeli’nde CHP’nin 9 Ocak’ta gerçekleştirilen il danışma kurulu toplantısında, CHP’li Cevahir Akyıldız, Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak hakkında isim vermeden taciz iddiasında bulunmuştu.

Taciz iddialarını gündeme getiren Cevahir Akyıldız, üç farklı suç isnadıyla disipline verildi.

Fotoğraf: Enkocaeli

Cevahir Akyıldız, “İl danışma kurulunda diğer parti üyelerine yönelik suç isnadında bulunmak, disiplin suçlarıyla ilgili danışma kurullarına söz alınamaz ve görüş bildirilemez maddesine aykırı davranmak ve il danışma kurulu toplantı düzenini bozması” suçlarını işlediği belirtilerek disipline sevk edildi.

Koçak’ı isim vermeden hedef alan Cevahir Akyıldız toplantıda, “Tacizci ilçe başkanını hala görevden almadınız. Bu adam görevden alınmayacak mı?” demişti. Bunun üzerine danışma kurulu toplantısında gerginlik yaşanmıştı.

Hakkında taciz iddiası bulunan ilçe başkanı ise bugün “iftiralara karşı basına ve kamuoyuna” çağrısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Tacizin somut delilini istedi

Parti binasında ilçe yöneticileri ve parti üyeleriyle birlikte yaptığı toplantıda iddiaları redden Koçak açıklamasında “Peki soruyorum! ‘Nerede bu kadınların beyanları?’ Hangi savcılığa başvurulmuş, hangi emniyette hakkımda bir tutanak ile kayda geçen bir şikayet var?” Hakkımda asılsız iddialarda bulunup kelime oyunları ile ortada olmayan bir suçu var” diyerek kendini savundu.

Kocaeli Kadın Platformu ise toplantıya katıldı.

Kadınlar toplantıda yaşananlara ve taciz iddialarına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Uzun süredir hakkında taciz iddiaları olan Derince CHP İlçe Başkanı bugün saat:17’de ‘iftiralara karşı basına ve kamuoyuna’ çağrısıyla bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısına Kocaeli Kadın Platformu olarak katıldık.

Kadınlar salonu terketti

Burada yapılan açıklamada Koçak, her şeyden önce baba, evlat olduğunu ifade etmiş, kadının beyanı esastır diyerek değerlerin mahvedildiği iddiasında bulunmuş, karalanmaya çalışıldığını söylemiş ancak hakkındaki iddialara ilişkin hiçbir açıklamada bulunmamıştır. Bunun üzerine bizler söz alarak taciz iddialarıyla ilgili süreç nasıl işletildi, taciz iddialarını şeffaf biçimde tartışmak isteyen kadınlar tehdit edildi mi, disiplin süreçlerinin işletilmesi için harekete geçildi mi sorularını yönelttik. Koçak sorularımızı yanıtsız bıraktı.

Toplantının katılımcıları CHP’lilerin bizleri hakarete maruz bırakarak, ‘satılmış, köpek’ gibi ifadelerle üstümüze yürüyerek oluşturdukları bu şiddet ortamında, hiçbir kadının sözünün dinlenmeyeceğini açık biçimde vurgulayarak salonu terk ettik. ‘Kocaeli’de kadına yönelik şiddet işte bu yüzden var”’diyerek, kadınların şiddeti hak ettiğini bağırarak söyleme cüreti gösteren partilileri de ifşa ediyoruz.
Ardımızdan Kocaeli Kadın Platformu’ndan kadınlara yönelik suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Koçak, taciz iddialarına sessiz kalmayan kadınlara yönelik saldırısının devam edeceğinin işaretini açıkça vermiştir.
İlçe yönetiminin toplantı salonunda bağımsız kadınların dahi konuşması önünde kolektif bir eril şiddetle dikilen tüm partililerin taciz iddialarına maruz bırakılan kadınlar karşısında tahakkümü nasıl inşa ettiklerini düşünmek hiç de zor değil. Maruz bırakıldığımız manipülatif tutumun, şiddetin, hamaset siyasetinin, eril dilinizin üzerimizde baskı kurarak tüm alanlardan bizim sözümüzü silmek niyetiyle kurulduğunu biliyoruz.

İktidar hedefi olan, bu iktidar hedefini cinsiyet eşitlikçi bir tutumla kuracağı iddiasında bulunan, toplumun her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin garantörü olan İstanbul Sözleşmesi’ni savunduğunu iddia eden CHP’nin her kademesinde yer tutup, şiddete göz yumanlardan, şiddeti yeniden üretenlerden hesap soruyoruz. İktidar olduğunuzda kadınların sözlerini bağırarak susturup, her türlü şiddeti meşrulaştıran bu tutumu mu yaygınlaştıracaksınız? Zaten verili muhafazakâr eril iktidarın kuşatmasını yeniden üretmek için mi iktidarın talibisiniz? Şiddeti meşrulaştırarak, tacize kanıt arayarak, buna ilişkin soru sormak isteyen kadınları da şiddete maruz bırakarak mı kendinizi aklayacaksınız? Sormamıza müsaade etmediğiniz sorularımız baki, her yerde her alanda karşınıza dikilerek sormaya devam edeceğiz.


Bu şiddet ortamında politika süreçlerine katılan tüm CHP’li kadınlarla bu süreci şeffaf biçimde tartışmaya açığız, gücümüzü, kadın mücadelesinin birikimiyle her alanda büyüyen kadın dayanışmasından alıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir