EkonomiGündemTüm Haberler

Urfa’da borçlar arttı: 9 bin araç çürümeye terkedildi

Urfa’da yediemin depoları araç mezarlığına döndü. Yediemin otoparkında, icra, trafikten men gibi nedenlerle yaklaşık 9 bin araç, yıllar içerisinde hem değer kaybetti hem de çürümeye yüz tuttu.

Fatma Keber– URFA

Ödenmemiş kredi ve vergi borçları nedeniyle icra müdürlükleri ve vergi daireleri tarafından motorlu taşıtlara konulan haciz kararlarındaki artış, Urfa’daki yediemin deposu garajının dolmasına neden oldu.

Urfa’nın Haliliye ilçesi Konuklu Mahallesinde bulunan Hadi Öge’ye ait Yediemin otoparkına 2001 yılından bu yana 9 binden fazla araç terk edildi.

Yanlış park, trafikten men, haciz ya da ceza verilmiş araçların getirlerek depolandığı Yediemin otoparklarına, araçlar 2 nedenden dolayı götürülüyor; haciz yemiş olan araçların zarar görmemesi ve yanlış park yüzünden çekilen araçların sahiplerinin gelim alması nedenleriyle.

‘İCRA DAİRELERİ VE MİLLİ EMLAK İHALE AÇMALI’

Birçok araç hurdaya dönerken, Yediemin deposu işletmecisi Hadi Öge, binlerce aracın otoparkta çürüdüğünü belirterek yetkili birimlerin görevlerini yapmamasından dert yandı. Bu araçların satışından icra daireleri ve Milli Emlak sorumlu. Ancak Hadi Öge’nin iddiasına göre söz konusu kurumlar araçların satışı için ihale açmıyorlar.

Hadi Öge

Hadi Öge, “Milli Servet kaybının erimesi, bölge halkının ve benim vicdanıma dokunmaktadır.Ayrıca istihdam yarattığım personelim ile birlikte ciddi sıkıntılarla boğuşuyoruz” diyor.

Her geçen gün depolarda çürüyerek değer kaybeden araçların ihale yoluyla satışa çıkarılmasını isteyen Öge otoparkta yer kalmaması nedeniyle yeni şubeler açtıklarını belirtiyor.

BİR ŞUBE DAHA AÇTIM ODA YETMİYOR ARTIK!

İşletme sahibi Hadi Öge yediemin otoparkını alma hikayesini şöyle anlatıyor “2001 yılında Şanlıurfaspor’a katkı olsun diye emniyet müdürlüğü bu yediemin otoparkını takıma verdi. takım bu yeri yapamayınca, ihale açıldı. Ben de ihale yoluyla burayı devraldım. Burada araç gereç yoktu, nadiren araç vardı o dönemlerde. Yaklaşık 20 yıldır yediemin otoparklar işletmecisiyim. 10 yıl öncesine kadar tek başıma yapıyordum. Bir şube daha açtım, o da yetmiyor artık. 20 yıldır gelen araçlar burada yatıyor.”

‘ÖYLE ARAÇLAR VAR Kİ POŞETİYLE GELİYOR’

Urfa yediemin otoparkı

Araçların otoparkta çürümesinden rahatsız olduğunu kaydeden Hadi Öge “Öyle araçlar var ki poşetiyle birlikte geliyor ama yıllardır burada çürüyüp gidiyor” diye ekliyor.

“İCRA DAİRELERİ GÖREVLERİNİ YAPMIYOR’

Yetkililerden çözüm isteyen Öge, “Kaç yıl oldu bekliyorum. Zaman zaman sosyal medya aracılığıyla yaşanan durumu yazıyorum. Yetkililer bir an önce araçlara el atsınlar. Özellikle Cumhuriyet Başsavcısına seslenmek istiyorum. İcra daireleri görevlerini yapmıyor. İcra daireleri çekiniyor, korkuyor. Biz de mağdur oluyoruz. Burada yaklaşık 7 bin 500 motosiklet, bin 500 araç bulunuyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir