SağlıkTüm Haberler

Beyninizi dinç tutmak için küçük bir liste

İnsanların beyinlerini tam kapasite kullanmadıkları yıllardır pek çok bilimsel makalede ifade ediliyor. Diğer yandan ilerleyen yaş da bir süre sonra beynimizin ilerlemesini durdurmakta. Hatıralarımız giderek silikleşmekte, hafızamız eskisi kadar güçlü olamamakta. Ancak bu beynimin eski performansını koruyamayacağımız anlamına gelmiyor. Beyin sağlığımızı korumak, hatta daha işler hale getirmek için beslenme alışkanlıklarımız ve günlük rutinlerimizde dikkat edeceğimiz bazı noktalar çok önemli etkiye sahip.

Beyin sağlığı ve Alzheimer riskinden korunmak için yapabileceğiniz bazı değişiklikleri ve tüketmenizde fayda sağlayacak besinleri derledik.

Bazı alışkanlıklarımız her ne kadar disipline olmuş bir hayatın ipuçlarını verse de bu alışkanlıklarınızda yapacağınız bir kaç değişiklik beyne fayda sağlıyor. Her gün, sabah kahvesi ile başlamaya alıştırdığınız beyninizi benzer pek çok alışkanlığınızı arada değiştirerek şaşırtın. Her gün sağ elinizi kullanarak dişinizi fırçalamaya alıştırdığınız beyniniz, bu rutine alıştığı için tembelleşiyor. Ancak sol elinizi kullandığınız anda bir an da şaşıran beyniniz tembelliğinden kurtulup çarklarını döndürmeye başlayacaktır. Ya da her gün aynı yolu kullanarak gittiğiniz işinize bazen farklı güzergahlardan gitmek de beyninizi tembellikten kurtaracaktır.

Stresten uzak durun!

Pek çok hastalığa kaynaklık eden stres beyni de olumsuz etkiliyor. Hele ki bu stres kronikse bey Stres kronikleştiğinde beyinde hafıza ve öğrenme bölgeleri olumsuz yönde etkilenmeye başlıyor. Beyin stres süresince enerji ve konsantrasyonu artırmak için adrenalin salgılıyor. Birkaç dakika içinde adrenalin beyni terk edebilirken stres uzun olduğu taktirde adrenalinden daha etkili olan steroid hormonlar (kortizol gibi) salgılanmaya başlıyor. Bu hormonların beyni terk etme süresi adrenalinden daha uzun olduğundan bu dönemde kişinin bilişsel kabiliyeti azalırken olaylara normal tepki verme yeteneği zayıflamaya başlıyor.

Kronik stres bu hormon dengesinin bozulmasına ve normalden daha çok sayıda beyin hücresi ölümüne sebebiyet vermekte. Sonuç olarak kişide kavrama sorunları ve hafıza zayıflığı görülüyor. Stresten yapabildiğiniz ölçüde uzak durun.

Yedikleriniz beyninizi belirler

Belli başlı yiyeceklerin insan beynini olumlu yönde etkilediği bilinmekte. Bu yiyeceklerde bulunan vitaminler kuşkusuz beynin en önemli ilaçları. Peki nedir bu yiyecekler?

Ceviz

Beyninize iyi gelecek yiyeceklerin çoğu güçlü B grubu vitamini kaynakları. İlk sırada, şekli benzerlik itibari ile de insan beynine yakın olan ceviz var. İçeriğindeki omega 3 ve 6 yağ asitleri, fosfor, kalsiyum, potasyum ve demir cevizi zengin bir besin haline getiriyor. Bilimsel çalışmalar da gösteriyor ki ceviz hafızayı, algı ve öğrenme yetilerini iyileştiriyor. Günde 3-4 tam ceviz tüketmeniz beyninize iyi gelecektir.

Yoğurt

B12 yönünden bir hayli zengin olan yoğurt aynı zamanda pek çok süt ürünü gibi kalsiyum deposu. B12 ile beyninizin sağlığını koruyacak olan yoğurt aynı zamanda pek çok faydayı içerisinde barındırıyor. Günlük iki kase yoğurt tüketmeniz sağlığınızda fark edilir iyileşmeler sağlayacaktır.

Yaban Mersni

Beyne kan akışının sağlanmasında önemli işlevi olan yaban mersini beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendiriyor.

Kafein

Kafein bazı kişilerin uzak durması, fazla tüketiminin önerilmiyor olmasına rağmen makul miktarda almanız beyninizin sağlığını korumada önem arz ediyor. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde beş fincan kahveye denk gelecek ölçüde kafein verilen farelerin Alzheimer semptomlarının iyileşmeye başladığı gözlenmiş. Beyin için yapacağınız diyete ekleyebilirsiniz.

Tarçın

İyi bir şeker dengeleyici olan tarçın hafızayı güçlendirirken bilişsel zayıflama belirtileri ile Alzheimer’ı zayıflatıyor. Ancak tarçında dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrım var; Çin tarçını ve Hint tarçını. Çin tarçını içerisinde ağır toksinler bulundurmakta. C vitamini yönünden güçlü olan bu besin size büyük sağlık sorunları da açabilir. O nedenle aldığını tarçının, ince kabuklu ve açık renkli olmasına dikkat edin. Eğer bu tarifte bir tarçın aldıysanız bu Hint tarçını aldığınız anlamına gelir ki sağlığınız için iyi bir seçim.

Bol su tüketin

Su insan vücudu için çok önemli bir mineraldir. Pek çok yönden vücudunuza iyi gelmesinin yanı sıra beyin için önemli bir mineral. Vücudumuz susuz kaldığında bundan ilk olarak beynimiz etkilenir. Günde 2 – 2 buçuk litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bedensel aktivite, spor

Klişe ama gerçek sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Fiziksel egzersizler beyindeki oksijen seviyesini yükseltirken hafıza kaybına yol açan damar yolu rahatsızlıklarının riskini azaltıyor. Stresin beyne ne kadar zarar verdiğini yukarıda belirtmiştik. Egzersiz stresin seviyesini düşürerek faydalı beyin kimyasallarının etkisini arttırıyor. Öte yandan yapılan deneyler egzersizlerin öğrenme yetisini de arttırdığını ortaya koydu.

İyi uyuyun

İyi uyku, sadece beyninizin değil, bir bütünüyle bedeninizin de ihtiyacı. Bağışıklığınızı yükselten iyi uyku düzeni kısa ve uzun süreli hafızayı iyileştiriyor. İnsanların uykudan sonra bilgi işlem ve hafıza testlerinde çok daha iyi sonuçlar elde ettiği görülüyor. Gerektiği kadar uyunmadığında ise beynin yeni anıları kaydetme kabiliyeti azaldığı gözlemlenmiş. Gün içerisindeki küçük uyku molları yani kestirmeler de öğrenme ve algınıza önemli katkılar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir