Bilim ve Teknoloji

İlkel kabilenin şaşırtan uzay bilgisi

Afrika’nın Mali Cumhuriyeti′nde ilkel bir yaşam süren 250 bin nüfuslu Dogon kabilesinin hiç bir teknolojik alet olmadan Samanyolu hakkında pek çok bilgiye sahip olması şaşkınlık yaratıyor.

Dogon kabilesi 250 bin civarındaki nüfusu ile Afrika’nı bin nüfuslıuiyeti′nde yaşıyor. İlkel bir yaşam süren kabilenin uzay hakkındaki bilgileri ise şaşırtır cinsten. Yaratılışları konusundaki uzay inanışlarının onları uzay hakkında derin bilgiye sahip kılarken, herhangi bir teknolojik araç kullanmadan bu bilgilere sahip olmaları bir hayli ilginç.

Mali’nin Güneydoğusunda, Sahra Çölü’nün güneyinde yaşayan Dogonlar eski zamanlarda Nommo adında hem karada hem suda yaşayabilen yaratıkları uygarlaştırmak için yeryüzüne geldiklerine inanıyorlar. Kabile, Nommo’nun Sirius adlı gezegenden geldiğine inanıyor. Aynı zamanda uygarlaştırmak için yollandıklarını düşündükleri bu mite büyük saygı duyan kabile inanış ve kültürlerini sözlü aktarım yolu ile sonraki kuşağa taşıyor.

Teleskop bile yok ama biliyorlar

Bu ilkel ve uzaya odaklanmış kabile ile ilgili en önemli araştırmayı Fransız Antropolog Marcel Griaule yapmıştır. Griaule’ün yaptığı araştırmalar kabilenin gökyüzünü inceleyip bir harita çıkardıklarını gösteriyor. Ellerinde teleskop dahi olmayan bu insanlar Dünya ve Güneşin hareketlerini, Jüpiterin uydularının olduğunu biliyorlar.

Dünyanın yuvarlak olduğunu, dünyanın Güneş etrafında döndüğünü, ayın dünya etrafında döndüğünü, Satürn’ün halkalarını, Jüpiter’in uydularını bilen Dogonlar için en önemli yıldız Sirius. Dogonlara göre Sirius tek bir yıldız olmayıp Sirius A, B ve C olarak üçlü bir sistemden oluşmakta ve bu 3 yıldız birbirleri etrafında 50 yılda dönüyorlar.

Bildiklerinin sadece küçük bir kısımını paylaştılar

Evleri çadırlar olan, hâlâ avcılıkla yaşamlarını sürdüren bu ilkel kabilenin inancının temeli, Orion yıldız kuşağının yanındaki Sirius yıldızı ve onun çevresinde döndüğüne inanılan yıldız ve gezegenler. Sirius Yıldızının bir diğer adı da Köpek Yıldızı. Dogonlara göre en parlak yıldız Sirius Yıldızı. Sirius’un yanında görülmeyen sönük iki yıldız daha olduğunu düşünen Dogonlar gökyüzü hakkındaki bilgilerinin sadece bir kısmını bilim insanları ile paylaşmış durumda. Dogonlu rahipler bildiklerinin hepsini kendileri ile temasa geçen bilim insanları ile paylaşmamış, bunlara sır demişlerdir.

Bu ilkel kabilenin bilgilerine Batılı gökbilimciler 19. yüzyılın ortalarında ulaşabilmişti. Örneğin Dogonlar’ın bahsettiği Siriüs yıldızının yanındaki soluk yıldızın varlığından haberdar değildiler. 1862’de Amerikalı gök bilimci Alvan Graham Clark yeni bir teleskopu denerken bu yıldızı keşfetmiş ve Sirius B ismini vermişti.

Teleskopla görülebilen Cüce yıldızı çok önceden biliyorlardı

1920’lerde ise Sirius B adı verilen yıldızın bir “cüce yıldız” olduğu ortaya çıkmıştı. Yani Dogonlar Potolo adını verdikleri bu yıldız için söyledikleri “dünyadaki her şeyden daha ağır” sözlerinde haklıydılar. Cüce yıldızlar olabildiğince soluk ışıklı, küçük ama yoğun yıldızlardır. Sirius B gerçekte Dünyadan daha küçük olmasına rağmen Dogonlar’ın söylediği gibi o kadar yoğundur ki kendisinden alınan bir kaşık dolusu madde 10 ton ağırlığına gelir.

Nommo Gemisi ile yeryüzüne indirildiklerine inanıyorlar

Kuşaktan kuşağa sözlü yolla aktarılan Dogon inanışına göre, kendilerini yeryüzüne indiren Nommo Gemisi, insan soyunun atalarını taşımıştır. Ancak atalar gemiye insan formunda değil tohum halinde koyulmuşlardır. Dogonlar gemiye tohum olarak konular atalarının nasıl insana dönüştüğünü gebelik süreci gibi düşünmekte. Yani geminin Dünya’ya iniş yolculuğu boyunca, embriyonun, insan cenininin ana rahminde geçirdiği oluşum evrelerini andıran çeşitli dönüşüm evreleri geçirirler ve gemi yeryüzüne konduğunda tohumlar artık insan formuna evrilmiştir. Altmış bölmeli bu gemi yalnızca ataları değil, yirmi iki kategoride sınıflanan “yaratılış unsurları”nı ve “kelâm”ı da içerir. Gemideki bölmelerde tüm varlık türleri ve “oluş usulleri” vardır; fakat bunların yalnızca bir kısmı yeryüzüne indirilmiştir, dolayısıyla insanlar yalnızca bir kısmını bilmektedir.

Siriüs’lu gezginler bir gün dönecek

Dogonlar kendilerini yeryüzüne bırakan Sirius’lu gezginlerin bir gün geri döneceğine inanıyorlar. Kabileye ait bir yazıtta “Göklerde bir yıldız belirecek ve bu Nommo’nun yeniden dirilişinin işareti olacak.” yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir