EkonomiEmekManşet - Yan

Yoksulluk sınırı 9 bin TL’yi aştı

Türk-İş araştırmasına göre Nisan aydında yoksulluk sınır 9 bin 14 lira oldu.

Türk-İş’in araştırmasına göre, Nisan ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 767, yoksulluk sınırı ise 9 bin 14 lira olarak belirlendi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Nisan ayı yoksulluk ve açlık sınırını açıkladı. Buna göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 767 lira, yoksulluk sınırı ise 9 bin 14 lira oldu.

Mart ayında açlık sınırı 2 bin 735 lira, yoksulluk sınırı ise 8 bin 911 liraydı.

Nisan ayında bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3 bin 336 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş’in hesaplamasına göre, mutfak enflasyonu da aylık yüzde 1,14, yıllık ortalama yüzde 17,99 oranında.

“Geçim sıkıntısı giderek ağırlaştı”

Türk-İş raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizde giderek yaygınlaşan ve tam kapanma noktasına gelinmesine yol açan küresel salgın Covid-19 virüsü döneminde, başta ücretli çalışanlar olmak üzere, iktisaden dar ve sabit gelirli milyonlarca kişinin gelir ve iş güvencesi geriledi. Bir yanda olumsuz çalışma şartları diğer yandan devam eden fiyat artışları sonucu geçim sıkıntısı giderek ağırlaştı.

Ramazan ayında gıda fiyatlarındaki artış devam etti. Özellikle yaş sebze-meyve ürünlerinde devam eden fiyat artışları ile bu ay zamlanan et, mutfak harcamasına olumsuz yansıdı.

Salgın döneminde ücret gelirlerinin korunması ve ihtiyacı olanlara gelir destekleri önemli bir sosyal devlet uygulamasıdır. Bir yılı aşkın salgın döneminde, uygulanan bazı ekonomik tedbirler çerçevesinde ödenen işsizlik, kısa çalışma, nakdi ücret desteği gibi koruyucu nitelikteki ödemeler -maalesef- yetersiz kaldı. Çalışanların ailesiyle birlikte ‘insan onuruna yakışır bir hayat sürdürmeleri’ mümkün olmadı. Gelir dağılımındaki eşitsizlik bir yandan yoksulluğu öte yandan zenginliği artırdı, aradaki fark giderek açıldı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir