GündemManşet - Yan

Türkiye Futbol Federasyonu hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Ankara Barosu, İtalyan bir hukuk firması ile anlaşan Türkiye Futbol Federasyonu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 3 Mayıs’ta Süper Lig kulüplerine gönderdiği yazıda, İtalyan Gallavotti Bernardini&Partners hukuk firması ile 2022 yılında kadar geçerli bir sözleşme imzalandığını ve kulüplerin bu firmadan alacakları hukuki tavsiye ve danışmanlıkların ücretinin federasyon tarafından karşılanacağını belirtti.

Federasyonun imzaladığı sözleşmenin Avukatlık Kanunu’nun 35. ve 48. Maddelerine ve aynı zamanda TCK’nın 257. Maddesi’ne aykırı olduğunu ileri süren Ankara Barosu ise TFF Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

“Avukatlık Kanunu ve TFF talimatlarına aykırı”

Baro tarafından yapılan açıklamada, “İlgili yazıdan anlaşıldığı üzere, Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig Kulüpleri’nin İtalya’daki bir hukuk firmasından hukuki danışmanlık hizmeti alabilmesi için danışmanlık ücretini TFF bütçesinden ödeyerek bir anlamda kulüpler için ücretsiz hukuki danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. 5284 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun gereği, Türkiye’de futbolu “özerk” bir şekilde yönetmekle görevli olan Türkiye Futbol Federasyonu’nun, kendisine bağlı kulüpleri belirli bir hukuk firması ile çalışmaya yönlendirmesi, teşvik etmesi ve aracılık yapması 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve Türkiye Futbol Federasyonu talimatlarına aykırıdır” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir