DünyaManşet - YanSağlık

Covid-19 raporu: Salgın, önlenebilir bir felaketti

Dünya genelinde etkisini sürdüren Covid-19 salgınına ilişkin hazırlanan raporda DSÖ’nün faaliyetleri eleştirilirken, ‘önlenebilir bir felakaet’ değerlendirmesinde bulunuldu.

9 Temmuz 2020’de pandemi sürecinde Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) rolü ve devletlerin salgına karşı müdahalelerini incelemek üzere kurulan bağımsız panel, salgının ‘önlenebilir’ bir felaket olduğunu bildirdi.

Eski Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf ve eski Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark’ın eş başkanlığını yaptığı, Salgın Hazırlık ve Müdahale Bağımsız Paneli raporunda, DSÖ’nün salgında aldığı kritik kararlar eleştirildi.

Raporda, DSÖ’nün Çin’de ortaya çıkan salgına ilişkin 30 Ocak 2020’de, ‘uluslararası kamu sağlığı acil durumu’ ilan etmesinin geç alınmış bir karar olduğuna işaret edildi. ayrıca, covid-19’un ‘küresel salgın’ ilan etmek için 11 Mart 2020’ye kadar beklenilmesine tepki gösterildi.

“Şubat 2020 kaybedilen bir fırsat”

Raporda, “Panel (2020) şubat ayını salgının önlenmesi için kaybedilen bir fırsat olarak görüyor. Çünkü pek çok ülke virüsü kontrol altına almak için daha sıkı önlemler almak yerine bekleyip görmeyi tercih etmişti” hatırlatılmasında bulunuldu.

“Önlenebilir bir felaketti”

Pandemiye hazırlık ve müdahale için yeni bir uluslararası sisteme ihtiyaç duyulduğu vurgulanan raporda, “Covid-19 küresel bir felaket olmaya devam ediyor. Daha da kötüsü, bu önlenebilir bir felaketti. Bu nedenle panelin tavsiyeleri acil ve hayati önem taşımaktadır” ifadesi kullanıldı.

https://yaziyor.org/2021/05/11/dso-kuresel-esitsizlik-en-buyuk-risk/
https://yaziyor.org/2021/04/24/yoksul-ulkelere-giden-asi-miktari-yuzde-03/
https://yaziyor.org/2021/04/30/ugur-sahin-asida-patent-hakki-kaldirilsin-cagrisina-yanit-verdi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir