Gündem

Şenyaşarlar davasında karar açıklandı

Urfa’da 2018 yılındaki genel seçimler öncesi AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları ve korumalarının saldırısıyla başlayan ve 3’ü Şenyaşar ailesinden 4 kişinin öldüğü olaylarla ilgili davada Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız’a 18 yıl hapis cezası verildi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının Şenyaşar ailesinin dükkanını ziyareti sırasında başlayan tartışma silahlı kavgaya dönüşmüş, Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil Şenyaşar, Celal Şenyaşar ile Yıldız’ın abisi Mehmet Şah Yıldız hayatını kaybetmişti.

Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 7’nci duruşması bugün görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan Ferit Şenyaşar, Yıldız ailesi müdafileri, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar ile Urfa, Diyarbakır ve Antep Barosu’na bağlı avukatlar katıldı.

Duruşmaya, babası ve iki ağabeyini kaybettiği saldırıdan yaralı kurtulup, sonrasında tutuklanan Fadıl Şenyaşar tutuklu bulunduğu Elazığ Kapalı Cezaevi’nden, Enver Yıldız ise Osmaniye Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

İsimlerin okunması ve kimlik tespiti yapılmasının ardından savcı mütaalasını tekrarladı. Mütaalanın ardından Fadıl Şenyaşar savunmasını yaptı. Şenyaşar, ailesinin ve kendisinin haksızlığa uğradığını belirterek tahliye talebinde bulundu.

Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis cezası

Daha sonrasında avukatlar da esasa ilişkin savunmalarını yaptı. Mahkeme, Fadıl Şenyaşar’a, Mehmet Şah Yıldız’ı öldürmek, Abdurrahman Yıldız, Süleyman Yıldız ve Kenan Yıldız’ı öldürmeye teşebbüs etmek, Engin Şimşek ve Ahmet Çetin’i yaralamak ve silah taşımak suçlarından 37 yıl 9 ay hapis ceza verildi.

Mahkeme, Enver Yıldız’ın da 18 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

‘Kovuşturma genişletilsin’ talebi

Verilen kararı değerlendiren Şenyaşar ailesinin avukatlarından Bülent Duran, yargılama sürecinde kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin olduğunu dile getirdi.

Dosyada Adil Şenyaşar’ın üzerinde 3 merminin olduğunu buna karşılık sundukları evrakta 6 tane daha merminin isabet ettiği ve bunların dosyada bulunmadığını belirten Duran, “Davanın buna göre yürütülmesini istedik. Aksi takdirde hatalı karar verileceğini söyledi. Tanıklarla ilgili yapılan taleplere ilişkin, delillerin gönderilmediğine ilişkin mahkemenin ara karar kurmasını ve olay yeri ile ilgili hataların olduğunu, bu yüzden karar verilemeyeceğini söyledik. Mahkeme bu talepleri reddetti” diye konuştu.

“Tüm eylemleri meşru müdafaa kapsamındadır”

Fadıl Şenyaşar’ın ailesini korumaya çalıştığını söyleyen Duran, “Bize göre tüm eylemleri, kendi kardeşlerini korumaya yönelik meşru müdafaa kapsamındadır. Biz bunu savunmada söyledik. Maktul Mehmet Şah Yıldız’a karşı öldürücü eylemin de kendinin bileğini tutan ve birden fazla kişinin darp ettiği sırada gerçekleştiğini, kastederek yapılan bir eylem olmadığını ve cinayet olarak nitelendirilemeyeceğini belirten savunma yazdık. Ancak mahkeme meşru müdafaa olarak değerlendirmedi” dedi.

“Mahkeme, AKP baskıyı nedeniyle beraat hükmü vermedi”

Verilen kararın hukuka aykırı bir karar olduğunu ifade eden Duran, şöyle devam etti:

“Bu dosyadaki iddianame ve mütalaa hukuka aykırıydı. Verilen karar da hukuka aykırı. Fadıl Şenyaşar’ın beraat etmesi gerekirdi. Mahkeme buna karşılık bu hükmü kurdu. Ferit Şenyaşar’a ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verildi. Mahkemenin aynı kararı Fadıl Şenyaşar için vermesi gerekirdi. Mahkeme, AKP iktidarının baskısı altında olduğu için beraat hükmü verilmedi. Verilen cezayla siyasi bir mesaj verildi. Biz bunu istinafa taşıyacağız ve Şanlıurfa’daki soruşturma dosyası da devam edecek.”

https://yaziyor.org/2021/04/02/emin-senyasar-adalet-nobetine-devam-ediyor-bu-zulmu-artik-kaldiramiyorum/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir