GündemPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Gergerlioğu, mecliste işkenceci dediği polis amiri tarafından darp edilerek gözaltına alındı

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara’da darp edilerek gözaltına alındı. Gergerlioğlu, Kasım 2019’da Meclis’te yaptığı konuşmada, Ankara Emniyetiyle ilgili işkence iddialarını gündeme getirmiş, burada A.Y. adlı polis amirini işkenceci olarak ifşa etmişti. Kendisini gözaltına alan ve darp eden amirin A.Y olduğu iddia edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dün (2 Nisan) hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, kendisine yapılan çağrıyı almış olmasına rağmen 10 günlük yasal süre içinde gelmemesini gerekçe göstererek, Gergerlioğlu’nu Ankara’da gözaltına almıştı.

Gergerlioğlu, adliyedeki işlemleri sırasında rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı. Gergerlioğlu, kaldırıldığı hastanede anjiyo oldu. 

Oğlu bilgi verdi

Durumu sosyal medya hesabından paylaşan Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu, “Babamın anjiyosu yapıldı. Tansiyonunun yüksek olmasından dolayı yoğun bakıma alındı. Bugün yoğun bakımda kalacak. Durumu iyi” diye bilgi verdi.

Gözaltı sırasındaki muameleye tepki gösteren Gergerlioğlu, kendisini gözaltına alan polislere, “Meclis’teki rezaletin ikinci versiyonunu oynuyorsunuz” diyerek tepki göstermişti. Gözaltı sonrası açıklama yapan Salih Gergerlioğlu ise babası Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun hastanede olduğunu, kalp ve göğüs ağrısından dolayı anjiyo olacağını bildirmişti.

BBC Türkçe’ye açıklamada bulunan Salih Gergerlioğlu, sabah 7’den beri HDP’nin on milletvekiliyle birlikte hastanenin önünde beklediklerini belirterek, şunları söyledi: 

“Bize yoğun bakım servisinin tek çıkışı var dediler, ama yalan söylediler, bir mizansen uygulandı. Geceden beri burada bekleyen HDP’li milletvekilleri var, ben sabah yediden itibaren buradayım. Bunca zaman içinde telefonla dahi doktordan bilgi alamadık. HDP milletvekilleri babamın durumuyla ilgili bilgi almak için Sağlık Bakanı, Adalet Bakanı dahi her merciye ulaşmaya çalıştık, doktorla telefonla dahi görüşemedik, bize bilgi vermediler. HDP milletvekilleri bu konuyla ilgili basın açıklaması yaparken babamı hastanenin arka tarafından kaçırdılar.”

Gergerlioğlu, babasının hastaneden alınmasından sonra HDP milletvekillerinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşebildikleri belirterek, “Bu süreçte babamın canıyla oynadılar” ifadelerini kullandı. 

Mahmut Toğrul: Milletvekilimiz kaçırıldı

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, partisinden bir grup milletvekiliyle, milletvekilliği düşürülen ve dün gözaltına alınan Gergerlioğlu’nun anjiyo olduğu Ankara Şehir Hastanesi önünde açıklama yaptı.

Gergerlioğlu’nun evinde kabul edilemez bir tutumla gözaltına alındığını ifade eden Toğrul, gözaltı işleminin ardından ilk olarak sağlık kontrolü yapılmak üzere Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’ne götürüldüğünü belirtti. Toğrul şunları söyledi: 

“Biraz önce şahit oldunuz, biz vekiller olarak buraya geldik ve vekilimizin sağlık durumu nedir bilgi almak istedik ama maalesef Ankara Şehir Hastanesi’nde bir kişi bile bize açıklama yapmadı. Görüşme taleplerimiz bekleyin geliyorlar denilerek sürüncemede bırakıldı. Kimse bilgi vermedi. Çıkaracaklar, götürecekler diye bilgi verildi önlem alındı, araçlar geldi çıkarılacakmış gibi senaryo çizildi. Ancak gerçekten korsanvari bir şekilde milletvekilimiz kaçırıldı. Hastaneden kaçırıldı. Nereye götürüldüğünü bilmiyoruz. Sincan Cezaevine götürüldüğünü düşünüyoruz. İşin doğrusu, zulmün bir başka versiyonunu görüyoruz. Bir milletvekili burada basından, arkadaşlarından kaçırılmıştır; korsanvari bir şekilde götürülmüştür.”

Avukat Bışar Alınak, müvekkili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Sincan Cezaevi’ne götürüldüğünü teyit etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir