EmekSağlık

Sağlıkçılar: Bizi duymak istemediler

SES Bakırköy Şubesi, Bakırköy’de gerçekleştirdiği basın açıklamasında Sağlık Bakanlığı’nın taleplerini karşılamadığına dikkat çekerek “Bizi duymak istemediler” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bakırköy Şubesi, 14 Mart Tıp Bayramı Haftası kapsamında Bakırköy İl Sağlık Ek Binası önünde bir araya gelerek, taleplerine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Sağlık Bakanlığı tarafından taleplerinin karşılanmadığına dikkat çeken SES üyeleri, “Her gün üçer beşer ölmeye başladık, bizleri görmezden geldiler. Bizleri duymadılar” dedi.

“Yaşatmak için yaşamak istiyoruz’ diye çığlıklar attık”

Bakırköy Şube Eş Başkanı Nezahat Altınsoy Özen tarafından okunan açıklamada, uzun yıllar boyunca yaşanan sorunların pandemi ile birlikte katlanarak arttığı belirtilirken, “Pandemi yönetimi nedeniyle 3 Mart 2021 itibari ile fiilen çalışma yaşamında olan 371 sağlık ve sosyal hizmet emekçisi yaşamını kaybetmiş ve yüz binlercesi de hastalanmıştır. Bizler ‘Yaşatmak için yaşamak istiyoruz’ diye haykırdık, çığlıklar attık. Sesimizi duymak istemediler” vurgusunda bulunuldu.

Açıklamanın devamında sağlıkçıların ekonomik sorunlarına dikkat çekilerek, “Pandemi koşullarında izinsiz, dinlenmeksizin virüs yüküyle mücadele ederken tükeniyor ve her gün ölüyoruz. İnsanca yaşayacak, meslek riskimizi karşılayacak, yoksulluk sınırının üstünde temel ücret diye isyan edip çığlık attıkça performans ve ek ödemeler bizlere lütuf olarak sunuldu” ifadeleri kullanıldı.

Sağlıkçıların talepleri

Açıklamanın sağlık emekçilerinin talepleri şöyle sıralandı:

 • Kovid-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin 
 • Toplumsal sağlık için güçlü ve etkin birinci basamak sağlık örgütlenmesi sağlansın 
 • Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ çıkarılsın, mobing ve baskılar son bulsun
 • Emekliliğimize de yansıyacak temel ücret ile ekonomik ve özlük haklarımız iyileştirilsin, performans, ek ödeme değil, yoksulluk sınırı üzerinde, emekliliğe yansıyan temel ücret verilsin
 • 3600/7200 ek göstergeler sağlansın
 • Fiili hizmet zammı sağlansın 
 • Özgür ve bilimsel çalışma ortamı için meslek örgütleri üzerindeki baskılara son verilsin
 • Liyakatsiz atamalara, tip sözleşme dayatmalarına, tıp ve sağlık bilimleri eğitimlerini niteliksizleştiren, altyapısı uygun olmayan tıp fakültelerinin, eczacılık fakültelerinin, diş hekimliği fakültelerinin, hemşirelik fakültelerinin, sağlık bilimleri fakültelerinin ve sağlık meslek yüksekokullarının açılmalarına son verilsin. 
 • OECD ortalamasında kadrolu güvenceli personel istihdamı yapılsın
 • Haklarında kesinleşmiş yargı karar bulunmayan ihraç sağlık ve sosyal hizmet emekçileri derhal göreve başlatılsın
 • Sağlık hizmeti için ödediğimiz vergiler yeter. Katkı katılım payları ve ilave ücretler kaldırılsın
 • Sağlık ve sosyal hizmetlerin planlanmasından sunulmasına kadar emekçiler örgütleri aracılığıyla, halk da merkezde siyasi partiler, yerellerde ise yerel yönetimler, muhtarlıklar, örgütlü yapılar ve siyasi partiler eliyle süreçlere dahil olsun
 • Özel hastanelere verilen her türlü teşvik kaldırılmalıdır. Özel hastaneler ile SGK anlaşma yapmamalıdır. Özel hastanelere aktarılan teşvik ve bütçen kamu sağlık kurumlarına aktarılmalıdır.
 • Kamu sağlık kurumları daha demokratik bir yapıya kavuşturulmalıdır. Kamu sağlık kurumlarında idareci belirlenmeleri kriterlere uyanlar arasında o kurumlarda çalışan kişilerce seçim yöntemi ile olmalıdır.
 • Sağlık hizmetleri ağır ve tehlikeli işler kapsamında olduğundan, fiili hizmet süresi (yıpranma payı) yıllık 90 gün üzerinden tam olarak ödenmeli ve sağlık hizmetlerinde çalışan tüm emekçilere ayrımsız olarak uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir