GündemTüm Haberler

Gezi Parkı’nın mülkiyeti İBB’den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi

2013 yılındaki Haziran Direnişi’ne ev sahipliği yapan Gezi Parkı’nın mülkiyeti İBB’den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Tapuda İBB’ye tahsis edilmiş olan ve mülkiyeti İBB’de bulunan Taksim Gezi Parkı, geçen hafta alınan kararla Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi. Devir işlemi ise Vakıflar Kanunu 30. maddeye dayandırılıyor. 

Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın haberine göre, Vakıflar Kanunu 30. maddede ‘Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne suretle olursa olsun Hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzel kişiliğinin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur’ ifadesi yer alıyor. 

Osmanlı dönemine ait tapu kayıtları var

Herhangi bir taşınmaz üzerinde vakıflara ait bir mal varsa, Vakıflar Genel Müdürlüğü, buna dayanarak geri tescil talep edebiliyor. Bu hak, belediyeye, özel idareye veya Hazine’ye geçmiş tüm taşınmazlar için geçerli. Edindiğimiz bilgilere göre Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde, Gezi Parkı için Osmanlı dönemine ait tapu kayıtlarına dayanan belgeler var.

1100 adet mülk devredildi

Öte yandan, 2008 yılından itibaren 1100 adet mülkün bu maddeye dayandırılarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildiği öğrenildi.

“İzahı mümkün değil”

Jurnal Türkiye’den Onur Dalar’a açıklama yapan TMMOB Mimarlar Odası’nın önceki dönem genel başkanı Eyüp Muhcu böyle bir kararın hukuki tartışmaları sebep olacağını belirterek, “Gezi Parkı arazisinin mülkiyeti normalde İBB’nin tasarrufundadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi durumunda siyasi iktidarın bir takım tasarruflar düşündüğü varsayılabilir. Hukuken tartışmalı bir süreç doğar. İBB bu hizmeti yapacak donanıma, kadroya ve birikime sahipken bu arazinin devredilmesinin hukuken ve mantıken izahı mümkün olmayacaktır. Böyle bir durum hayata geçtiği takdirde; Gezi Parkı konusunda bir takım kaygı verici amaçlar güden bir siyasi bir anlayışla karşı karşıya kalacağız demektir” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir