GündemKadınManşet - YanMedyaSon 24 Saat

RTÜK nihayet karar verdi: Camdaki Kız kadını istismar eder nitelikte

Yayınlandığı günden beri izleyiciyi cinsel ve fiziksel şiddet sahnelerine maruz bırakan “Camdaki Kız” dizisine dair Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), para cezası verecek.

RTÜK’ün pek çok konuda şikayet dahi olmazken, ceza ya da yasak kararları yağdırırken Kanal D’nin yeni dizisi Camdaki Kız’a dair bir süredir şikayetlere rağmen harekete geçmiyordu. Dizinin bazı sahnelerinde milli, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık teşkil eden; toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen ve kadını istismar eden nitelikte görüntülerin yer aldığı kararına vardı. Bu nedenle dizinin yayınlandığı Kanal D’ye para cezası verileceği belirtildi. 

Dizide Burcu Biricik’in hayat verdiği “Nalan” karakterinin Nur Sürer’in canlandırdığı annesi tarafından baskı ve kontrol altında tutulduğu, devamlı psikolojik şiddete, bazı anlarda ise fiziksel şiddete maruz kaldığı sahnelere yer verildiği ayrıca diğer karakter “Sedat”ın ise evli bir kadınla olan ilişkisinin anlatıldığı, “Nalan” karakteri ile evlenme arifesinde olan “Sedat”ın evli bir kadın olan “Cana” karakteriyle olan gayrimeşru ilişkisi temelinde oluşturulan hikâyenin Türk toplumu tarafından kabul görmesi mümkün olmayan bir ilişki modeli olduğunu belirleyen Üst Kurul, Kanal D’ye yaptırım kararı aldı.

RTÜK, başka bir sahnede de annesi tarafından “Nalan” karakterine küçüklükten itibaren “bekâretkorsesi” olarak adlandırılan bir kıyafetin zorla giydirilmesi, bu nedenle “Nalan”ın gün içerisinde tuvalete bile gidememesi, henüz ilköğretim çağındayken korseyi çıkardığı gerekçesiyle bütün arkadaşlarının önünde dövülmesi sahnelerinde fiziksel şiddet unsurlarını tespit etti.

‘Manevi değerler ve ailenin korunması’

Raporu hazırlayan uzmanın, 6112 sayılı Kanunda bulunan yayınlar “manevî değerlere, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.” ve “kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez ” maddelerinin ihlal edildiği önerisini haklı gören Üst Kurul, müzakerelerin sonunda Kanal D’ye idari para cezası verilmesine karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir