DünyaManşet - YanSağlık

Uğur Şahin: Üçüncü doza ihtiyaç olacağını düşünüyorum

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, koronavirüs aşısına ilişkin “Her yıl belki de 18 ayda bir güçlendirici doza ihtiyaç olacağını düşünüyorum” dedi.

Almanya merkezli BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Uğur Şahin, önümüzdeki dört ay içerisinde Avrupa’da sürü bağışıklığına ulaşılacağını söyledi. “En geç ağustos ayında Avrupa’da sürü bağışıklığı sağlanacak” diyen Şahin, üçüncü bir takviye doza ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.

“Güçlendirici bir doza ihtiyaç olacağını düşünüyorum”

Aşılanan kişilere ait verilerin, bağışıklık tepkisinin zamanla yavaşladığına işaret ettiğini kaydeden Şahin, “Araştırmalar, Pfizer/BioNTech aşısının etkinliğinin altı ay sonra yüzde 95’ten yüzde 91’e düştüğünü gösteriyor. Buna göre, koruma oranını yüzde 100’e çıkarmak üçüncü bir doza ihtiyacımız var” dedi. Şahin üçüncü dozun, ilk dozun ardından dokuz ila 12 ay arasında uygulanmasını önerdi ve “Her yıl belki de 18 ayda bir güçlendirici doza ihtiyaç olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Hindistan varyantı açıklaması

Pfizer/BioNTech aşısının, Hindistan’da tespit edilen koronavirüs varyantına karşı etkinliğinin araştırıldığını söyleyen Şahin, daha önce Hindistan varyantında görülen mutasyonlara karşı başarı elde edildiğini aktardı. Şahin, “Hint varyantında daha önce test ettiğimiz ve aşımızın işe yaradığı mutasyonlar var, bu yüzden bu konuda güvenliyim” dedi.

https://yaziyor.org/2021/04/28/yandastan-al-haberi-parayla-asi-hazirligi/
https://yaziyor.org/2021/04/28/rusyadan-sputnik-v-aciklamasi-hindistan-varyantiyla-basa-cikacak/
https://yaziyor.org/2021/04/28/bartin-valiligi-covid-19-olan-personellerin-disiplin-cezasi-alacagini-acikladi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir