GündemManşet - Yan

Garo Paylan’dan Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu

HDP’li Garo Paylan, kendisi ve Ermeniler hakkındaki ırkçı ifadeleri nedeniyle Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ hakkında, ‘Sen de zamanı gelince bir Talat Paşa deneyimi yaşayacaksın’ şeklindeki ırkçı tehdidi nedeniyle, ‘suç işlemeye tahrik’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçları ile ‘hakaret ve tehditten’ suç duyurusunda bulundu.

“Şiddet çağrıları nefret suçlarına yol açar”

Paylan, suç duyurusunun ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Azınlık gruplara yönelik şiddet çağrıları nefret suçlarına yol açar. Ayrımcılık ve nefret içeren söylemler cezasız kalmamalıdır. Nefret suçlarındaki cezasızlık kültürü; etnik, dini ve cinsel azınlıklara karşı nefret suçlarını artırmaktadır. İktidarın, kendinden farklı düşünene ve farklı varoluşlara gösterdiği düşmanca tutum ise bu suçları teşvik etmekte, etkin bir şekilde soruşturulmasının önüne geçmektedir. Mevzuatta her ne kadar nefret suçları alenen tanımlanmamış olsa da TCK Md. 216, yani halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçunun aslında nefret söylemlerini cezalandırmak için konulduğu kanunun gerekçesinden anlaşılmaktadır. Ancak muktedirler, bu maddeyi azınlıkları nefret ve ayrımcılıktan korumak yerine; egemen olana yönelik eleştirileri sindirmek için kullanmaktadır.”

Ermeni halkına ve tüm azınlıklara yönelik bu tür söylemlerin ilk olmadığına dikkat çeken Paylan, nefretin söylem gücünün, toplumda infial yaratacak sonuçlara yol açtığı ve azınlık toplumlarına mensup kişilerin can güvenliğini tehdit ettiğini kaydetti.

“Ümit Özdağ açıkça ölümle tehdit etmiştir”

Garo Paylan, nefret söyleminin ifade özgürlüğü olmadığını belirterek, sözlerini şöyle noktaladı:

“İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Twitter paylaşımında, şahsıma ve Ermeni halkına karşı nefret söyleminde bulunmuş ve açıkça ölümle tehdit etmiştir. Böyle bir nefret suçu çağrısına sessiz kalınmamalıdır. Bu nefret söyleminin cezasız kalması, daha öncekiler gibi nefret suçlarına yol açacaktır. İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın 27 Nisan 2021 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı şahsımı ve Ermeni halkını hedef alan paylaşımlar hakkında, avukatım aracılığıyla, ‘suç işlemeye tahrik’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçları ile ‘hakaret ve tehdit’ten suç duyurusunda bulunduğumu duyurmak isterim.”

https://yaziyor.org/2021/04/27/ihd-umit-ozdag-hakkinda-suc-duyurusunda-bulundu/
https://yaziyor.org/2021/04/13/multecileri-hedef-gosteren-umit-ozdag-hakkinda-suc-duyurusu/
https://yaziyor.org/2021/04/28/alevi-yurttaslara-olum-tehdidi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir