Manşet - YanPolitika

Oyları düşen MHP seçim barajını yüzde 7 istedi, AKP yeşil ışık yaktı

Oyları eriyen MHP’nin seçim barajının yüzde 7 olması için ısrarcı olduğu, yüzde 5 seçim barajının da tartışılmaya başlandığı belirtiliyor.

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun haberine göre, kulislerde, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine 2 yıl kala siyasi partilerde ‘seçim barajı’ konusundaki tartışmalar devam ediyor. MHP ile AKP daha önce, ‘MHP’nin isteği üzerine’, seçim barajının ‘yüzde 7 olması’ noktasında uzlaşıya vardı.

Yüzde 5 seçim barajı

Fakat AKP, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında hazırladığı ve önce AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonra da MHP’nin bilgisine sunulan Siyasi Partiler ile seçim yasaları üzerindeki çalışmasında, ikinci bir seçenek olarak “yüzde 5 seçim barajı” koşuluna da yer verildi.  “Her ne kadar başlangıçta Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 7 seçim barajında ısrar etse de yüzde 5’lik barajın da parti içinde tartışılmaya başlandığı”  öne sürüldü. MHP’nin, “bu kez ‘Seçim barajı yüzde 7 olsun” önerisinde ısrar etmeyeceğine, Adalet ve Kalkınma Partisi ile uzlaşı yoluna gideceğine” işaret ediliyor. 

AKP’nin hazırladığı yasa taslağında MHP’nin istediği partilerin hazineden yardım alabilme şartının yüzde 3’ten 5’e çıkarılması da yer alıyor. Yüzde 3 bandındaki partilerin “yüzde 5 barajını aşabilmek için daha çok çaba sarf edeceği ve bu nedenle de ittifak blokunun içinde yer almak istemeyeceğine” hesaplanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir