Manşet - YanPolitika

Garo Paylan: Damadı iki SİHA satacak diye Türkiye milyarlarca dolar kaybetti

HDP’li Garo Paylan, Türkiye’nin Polonya ve Ukrayna’ya SİHA satması sonrası Rusya’nın Türkiye’ye turist göndermediğini belirterek AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi ve “Yani damadı iki SİHA satacak diye, Türkiye’nin turizm gelirlerinde milyarlarca dolar kaybetti” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) bir heyet ‘İş ve Aş Buluşmaları’ kapsamında Antalya’da 8 ila 10 Haziran tarihleri arasında esnaf, işçi, emekçi, işveren, çiftçi, sendika ve meslek örgütleriyle bir araya geldi. Yapılan görüşmelerde sorunlara ve olası çözümlerine dair fikir alışverişinde bulunuldu.

Heyette yer alan HDP Ekonomi Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, söz konusu ziyaretlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye yüzde 7 büyüyor’ diyorlar ama burada büyük bir çöküş var”

Antalya esnafının büyük sorunlarının olduğunu dile getiren Paylan, turizm sezonunun en yoğun olduğu bir dönemde sokaklarda turist olmadığı için esnafın iş yapamadığını söyledi. Pandemi gerekçesiyle esnafın cezalandırıldığını belirten Paylan, turistlerin gelmemesini iktidarın politikalarına bağladı. Pandeminin yanlış yönetilmesi sonucu turizm sektörünün vahim bir noktada olduğunu söyleyen Paylan, “Durum tahmin ettiğimizden çok daha vahim. Bu durumu gelecek hafta Meclis gündemine taşıyacağız. ‘Türkiye yüzde 7 büyüyor’ diyorlar ama burada büyük bir çöküş var. Antalya’da esnaf için, otelci için, çiftçi için büyük bir çöküş var. Biz bunu yerinde gördük. Bu tespit ettiğimiz sorunlara ilişkin çözüm önerilerimizi sunacağız” şeklinde konuştu.

“Damadı iki SİHA satacak diye, Türkiye’nin turizm gelirlerinde milyarlarca dolar kaybetti”

Mezopotamya Ajansı’ndan Esra Solin Dal’ın haberine göre AKP’nin yürüttüğü savaş politikaları nedeniyle turistlerin Türkiye’ye gelmediğini dile getiren Paylan, “Tayyip Erdoğan’ın damadı SİHA’ları Polonya ve Ukrayna’ya satması sonucunda, Rusya Türkiye’ye turist göndermiyor. Ülkede şuan 7 ila 8 milyon turist kaybı var. Bu da ülkenin milyarlarca dolar turizm gelirinin kaybolmasına ve milyonlarca işçinin de işini kaybetmesine neden oldu. Yani damadı iki SİHA satacak diye, Türkiye’nin turizm gelirlerinde milyarlarca dolar kaybetti. İktidarın yanlış politikalardan dolayı ekonomimiz çok kötü durumda” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar demokratik ve barışçıl bir ülkeye gitmek istiyorlar, Türkiye gibi savaşçı bir ülkeye gelmek istemiyorlar”

128 milyar dolar rezervi olan Merkez Bankası’nın bulunduğu Türkiye’nin 70 cente muhtaç bir hale geldiğini dile getiren Paylan, “Türkiye ekonomik anlamda çöküntü içindeyken, Erdoğan’ın milyarlarca dolarlık geliri damadına SİHA sattırmak ihtirası yüzden kaybetmekle karşı karşıyız. Bu yanlışların bedelini Saray ödemiyor, 85 milyon Türkiye vatandaşı ödüyor. Antalya gibi turizm kentleri ödüyor. Türkiye’nin kasası şu an boş durumda ve bu kasanın tekrar dolması için turizmin canlanması gerekiyor. Turistlerin yeniden Türkiye’ye gelmesi için rasyonel dış politika gerekiyor. Hem Arap coğrafyasında hem Rus ve Amerikan ilişkilerindeki gerilim turizmi vuruyor. Çünkü insanlar demokratik ve barışçıl bir ülkeye gitmek istiyorlar, Türkiye gibi savaşçı bir ülkeye gelmek istemiyorlar” dedi.

“Saray’dan halka bakıp ‘memlekette aç yok’ diyen Erdoğan’a da ülkede milyonlarca aç ve işsiz olduğunu hatırlatacağız”

Türkiye’nin birçok yerinde yaşanan kuraklığın Antalya’daki tarım alanlarını da etkilediğini vurgulayan Paylan, kentteki çiftçilerin yaşadığı diğer önemli sorun ise ürünlerinin değer görmemesi olduğunu belirtti. İktidarın tarım politikasındaki yanlışlardan dolayı çiftçinin büyük bir depresyon yaşadığını sözlerine ekleyen Paylan, “Sorunları yerinden tespit ettik bu tespitlerimizi de Ankara’ya Meclis’e taşıyacağız. Ve halkımızın sorunları için kamuoyu yaratmaya çalışacağız. Yaptığımız tespitlerle Saray’dan halka bakıp ‘memlekette aç yok’ diyen Erdoğan’a da ülkede milyonlarca aç ve işsiz olduğunu hatırlatacağız” dedi.

https://yaziyor.org/2021/06/10/akp-yine-rezerv-bulundugunu-acikladi/
https://yaziyor.org/2021/06/09/akpli-vekil-ak-parti-19-yilda-yesil-alan-olusturmada-rekor-kirmis-bir-millet-hareketidir/
https://yaziyor.org/2021/06/09/kamu-bankalarindan-alinan-krediler-arastirilsin-teklifi-akp-mhp-oylariyla-reddedildi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir