DünyaGündem

Mustafa Akıncı: AKP tarafından tehdit edildim

KKTC eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, seçimler öncesi AKP tarafından ailesi ile tehdit edildiğini açıkladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) bir önceki (4.) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, seçimlerde aday olmaması için AKP tarafından tehdit edildiğini açıkladı.

Artı TV’de Ezo Özer’in sunduğu Odak programına konuk olan Akıncı, “KKTC ve Türkiye ilişkilerinin sıkıntılı bir ilişki yumağı olduğunu söyledim, bu yeni bir şey değil” derken, “Karşılıklı sevgi, saygı temelinde olsun istedim ama bu hiç bir zaman olmadı. Gelmiş geçmiş yönetimler pek sağlıklı yaklaşmadılar” değerlendirmesinde bulundu.

“Ailem için iyi olmayacağını açıktan ilettiler”

Kıbrıs’a farklı bakışlarla yaklaşıldığını söyleyen Akıncı, “Son seçimlerde çok ağır ve açıktan, neredeyse iktidarın (AKP) bütün kurumları ortaya çıkan seçim sonuçlarını yarattılar” diyerek iktidarın KKTC’de gerçekleşen seçimlere müdahalesinin olduğunu söyledi. İktidarın bir çok seçmene iş, koltuk ve farklı vaatler sunduğunu aktaran Akıncı, kendisine ise tehditlerin olduğunu belirtti. Akıncı, “Adaylıktan çekilmediğim takdirde benim için, ailem için, sevdiklerim için iyi olmayacağını açıktan bana ilettiler” ifadelerini kullandı. 

Akıncı, Türkiye ile Kıbrıs arasındaki görüşmeleri ise barış değil, ‘barışmama’ olarak tanımladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir