GündemManşet - YanMedya

Halk TV’ye ‘Allah’ı hafife alır nitelikteki ifadeler’ nedeniyle ceza!

RTÜK, Halk Tv ve Tele1’e inanç ve manevi değerleri dalga konusu yaptığı gerekçesiyle ceza kesti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ‘inanç ve manevi değerleri dalga konusu yaptığı’ gerekçesiyle Halk TV ve TELE 1’e para cezası kesti.

Halk TV’de Ayşenur Arslan ve Emin Çapa’nın Medya Mahallesi programında, ‘dini hassasiyetlerle alay edildiği’ ileri sürüldü. Yayında, koronavirüse yakalanan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Amerikan Hastanesi’nde yattığı ileri sürülerek “Rabbim Amerikan Hastanesi demiştir… Rabbimiz Şehir Hastaneleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri demez. İktidara yakın olanlara Rabbimiz hep böyle yerleri Cleveland, Amerikan Hastanesi gibi yerleri söylerler” ifadeleri kullanılmıştı.

“Allah’ı hafife alır nitelikteki müstehzi ifadeler”

RTÜK, ‘yayında kullanılan Allah’ı hafife alır nitelikteki müstehzi ifadelerin 6112 sayılı 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (f) bendini ihlal ettiği gerekçesiyle’ Halk TV’ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

‘İslami terör’ ifadesi nedeniyle ceza

TELE 1’de yayınlanan 18 Dakika programına da Emre Kongar’ın kullandığı ‘İslami terör’ ifadesiyle ‘İslam dininin dünyada birçok ölüme, şiddete, yıkıma sebep olan terörle ilişkilendirilmesinin toplumun dini hassasiyetlerine aykırı’ olarak değerlendirilmesi nedeniyle Üst Kurul, yasadaki ‘yayın hizmetleri…. Toplumun millî ve manevî değerlerine, …aykırı olamaz’ ilkesinin ihlal edildiğine hükmetti. RTÜK, yayıncı kuruluşa idari para cezası verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir