Emek

Kod-29 ile işten çıkarılan Migros işçileri gözaltına alındı

Tuncay Özilhan’ın sahibi olduğu Migros’taki işlerine son verilen işçilerin gerçekleştirdiği basın açıklamasına saldıran polis, işçileri gözaltına aldı.

Pandemi nedeniyle işten çıkarmaların yasak olduğu bir süreçte önce ücretsiz izne çıkarılan ardından Kod-29 ile işten çıkarılan Migros işçileri, Anadolu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın İstanbul Beykoz’daki evinin önünde basın açıklaması yaptı. Polis grubun dağılmasını istedi. İşçiler haklarını talep ettiklerini, 7-8 yıldır çalışıp da tek kuruş alamadıklarını söyleyerek eylemi sürdürmek istedi. Bunun üzerine polis gruba saldırdı.

22 işçi gözaltına alındı

Polisin saldırısı sırasında bazı kadın işçilerin ağladıkları görülürken, bazı işçiler de polise, “Parası olan, zengin olanın yanında durmayın haklı olanın yanında durun” sözleri ile tepki gösterdi. 

Bir işçi, “İki aydır kiramı ödeyemiyorum. Bu insanlar kirasını ödeyemiyor parası yok diye kendini mi yaksın! Burada bu şirkette 6-8 yıl çalışanlar var. Haklarımızı getirsinler. Sizler de işçi emekçi çocuklarısınız, bize neden böyle davranıyorsunuz? Terörist miyiz biz? Yazıklar olsun” dedi.

Polisin 22 işçiyi gözaltına aldığı öğrenildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir