Gündem

CHP’li vekilden ‘AKP’liler karantinaya alınsın’ önerisi

CHP Milletvekili Çetin Arık, AKP’nin 7. Olağan Kongresi’ne katılan herkesin karantinaya alınması gerektiğini söyledi.

AKP’nin 81 ilde gerçekleştirdiği il kongreleri sonrası Ankara’da maske ve mesafe kurallarına uyulmadan gerçekleştirilen 7. Olağan Kongresi’ne ilişkin tepkiler devam ediyor. Kongreye katılan AKP Kayseri Milletvekili İsmail Tamer’in Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından açıklama yapan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri’den 56 otobüsün kongre için Ankara’ya geldiğini ifade ederek, “Başta Büyükşehir Belediye Başkanı ve gelenler olmak üzere hatta kongreye katılanların tamamının karantinaya alınması lazım” dedi.

Virüs uyarısı yapan belediye başkanı da kongreye katıldı

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında kongre ve sonrasında yaşananları değerlendiren CHP’li Arık, kongre günü Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın Kayserililere, “Kalabalık ortamlara girmeyin, ilimizde vaka sayısı çok arttı” mesajı attığını söyledi. Aynı saatlerde Büyükkılıç’ın, lebalep kongreden görüntüler paylaştığını ifade eden Arık, “İyi de Sayın Büyükkılıç, vatandaşlara, ‘kalabalık ortamlara girmeyin’ diye halkın parasıyla mesaj atıyorsunuz ama kendiniz kalabalık ortamda fotoğraf paylaşıyorsunuz. Bu olmaz” dedi.

“Kongreye katılanların tamamının karantinaya alınması lazım”

AKP’lilerin Kayseri’den kongre için 56 otobüsle Ankara’ya geldiğini belirten Arık, kongreye katılmasının ardından Kovid-19 testi pozitif çıkan AKP Milletvekili İsmail Tamer’e ilişkin, “Sayın Tamer 24 Mart Çarşamba günü partisinin lebalep toplantısında paylaşım yaptı. Dün de bir paylaşım yaptı, gördüm ve gerçekten çok üzüldüm. Sayın Tamer, ‘Yaptırdığım Kovid 19 Testi pozitif çıktı. Benimle temasta bulunan herkes test yaptırsın’ diyor. Sizinle kimin temas kurduğunu bilmiyoruz. Bildiğimiz 56 otobüs geldi. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı ve gelenler olmak üzere hatta kongreye katılanların tamamının karantinaya alınması lazım. Eğer Kovid ile mücadele etmek istiyorsak, bunu yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“16 yaşındaki çocuğa ceza, kongreye katılanlara hiçbir yaptırım yok”

AKP kongresine katılanlara cezai işlem uygulanmamasını da eleştiren Arık, Kayseri’de 16 yaşındaki bir kız çocuğuna maske nedeniyle para cezası kesildiğini, ödeyemediğini içinde de icra servisine davet edildiğini belirtti. Arık, açıklamalarını şöyle noktaladı:

“O kongreye katılacaklara nasıl bir işlem yapılacağını bilmiyoruz. Ama Kayseri’de bir vatandaşımız aradı. 16 yaşındaki bir kız çocuğu balkondan düşen eşyasını almak için aşağıya indiğinde polis maske nedeniyle 900 lira para cezası kesmiş. Ödeyemeyince de Kaleönü Vergi Dairesi icra servisinden davet mektubu ile çağrılmış. Bu ülkede kanunlara göre mi ceza kesiliyor, yoksa parti üyesi olup olmadığına göre mi? Eğer ceza kesilecekse lebalep kongrelere katılanlara kesilmeli… Çocuğun velisine de göndermiyorlar icra için kendisine icra servisinden davet mektubu gönderiliyor. Bu çocuğun babası esnaf. Baba, ‘Aylardır dükkanı kapalı kaldı, ben bu cezayı ödeyemiyorum. Bu ülkede adalet arıyorum. Benim sesimi TBMM’de dile getirin’ diyor. Yine bir vatandaşımız, Kayseri’de İYİ Parti yöneticisi bir kardeşimiz hasta olan annesiyle İstanbul’a gidiyor. Annesinin egzaması var. Deniz suyu iyi gelir dedikleri için deniz suyu almaya gidiyor polis 900 lira ceza kesiyor. Vatandaş adalet istiyor, bu ülkede herkes adalet istiyor. Ben bu durumu milletimizin takdirine bırakıyor. Bir tarafta eşyasını almak için aşağıya inen 16 yaşındaki çocuğa ceza kesiliyor, diğer tarafta AKP Kongresine katılanlar için hiçbir yaptırım yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir