EkonomiManşet - Yan

Kayıp 128 milyar dolar için Meclis’te görüşme talebi

CHP, akıbeti belirsiziliğini koruyan 128 milyar dolar için Meclis Genel Kurulu’nda görüşme talep edecek.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, Merkez Bankası’ndaki 128 milyar doların akıbetinin öğrenilmesi ve ‘128 milyar dolar nerede?’ afişlerinin yasaklanması konularının değerlendirilmesi için genel görüşme önergesi hazırladı. TBMM Başkanlığı’na teslim edilen önergenin 13 Nisan Salı günü görüşülmesi istenecek.

TBMM Başkanlığı’na sunulan önergenin gerekçesinde, Merkez Bankası’ndaki 128 milyar dolarlık rezervin kimlere hangi yöntemle satıldığının uzun süredir gündeme getirilmesine karşın kamuoyuna sağlıklı bir açıklama yapılmadığı ifade edildi. CHP’li belediyelerin astığı ‘128 milyar dolar nerede?’ afişlerinin söküldüğü de hatırlatılan önergenin gerekçe kısmında şu ifadelere yer verildi.

128 milyar dolarlık açıklanamayan kayıp

Merkez Bankası’nın kamuoyuna açıkladığı veriler bankanın brüt olarak 90 milyar doların altında bulunan brüt döviz ve altın rezervine karşılık, yurç içine ve yurt dışına swap borçlarıyla birlikte toplam 150 milyar dolarlık bir döviz ve altın borcu bulunmaktadır. Dolasıyla Merkez Bankası’nın 60 milyar dolar civarında bir döviz açığı bulunmaktadır. Oysa çok değil daha 2017 yılı sonunda Merkez Bankası’nın 35 milyar, 2018 yılı sonunda 28 milyar, 2019 yılı sonunda 19 milyar dolar döviz fazlası bulunuyordu. Merkez Bankası, son yıllarda bu döviz fazlasını erittiği gibi 60 milyar dolarlık döviz açığı oluştu. Aynı dönemde Merkez Bankası’na, reeskont kredisi, borçlanma ve benzeri yollarla gelen döviz ve altınlarla, bilinen yollardan çıkan dövizi karşılaştırdığımızda ortaya 128 milyar dolarlık açıklanamayan kayıp çıkmaktadır. Bu paranın nereye gittiğini sormak bir yurttaşlık görevidir.

Merkez Bankası’nın sessizliği

Aylardır konuşulmasına ve sorulmasına, önceki Merkez Bankası Başkanı’nın da ‘128 milyar doların nereye satıldığını araştırmak istediği’ için görevden alındığına ilişkin yalanlanmayan haberlere rağmen Merkez Bankası’nın bu konuyla ilgili olarak aylardır resmi bir açıklama yapmamış olması manidardır.

“Savcıların engellemesi Anayasal bir suçtur”

CHP örgütlerinin çeşitli il ve ilçelerde bilboardlara astığı ‘128 milyar dolar nerede?’ pankartları için ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ edildiği gerekçesiyle Cumhuriyet savcılıkları tarafından re’sen soruşturmalar açılmaktadır. Bir siyasi partinin ülkenin kaynaklarının nerelere harcandığını sorması Anayasal hakkı olduğu gibi, bu sorulara da bu günkü sistemde ‘yürütmenin başı’ olması nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın cevap vermesi gerekir. Cumhuriyet savcılarının, Anayasal bir hakkı ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ diyerek engellemesi Anayasal bir suçtur.

İktidara 5 soru

CHP’nin TBMM’de genel görüşme talep ettiği ve yanıt bulunmasını amaçladığı soruları ise şu şekilde sıralandı:

  • 128 milyar dolar nerededir, kimlere hangi yollarla satılmış ya da aktarılmıştır?
  • 128 milyar doların kaybolduğu dönemde ekonomiden sorumlu olan bakan şimdi nerededir? Ortadan kaybolmak sorumluluktan kurtulmaya yeter mi?
  • ‘128 milyar dolar nerede’ sorusu yüzünden Cumhuriyet savcılarının hakarete uğradığını düşündüğü Cumhurbaşkanı’nın bu 128 milyar doların kaybolmasındaki sorumluluğu nedir?
  • Yasamayı, yürütmeyi, yargıyı, basını tek başına kontrol eden Cumhurbaşkanının ülkenin 128 milyar dolarlık rezervinin eritilmesinden haberinin olmaması mümkün müdür? Eğer bu mümkünse ülkenin daha hangi değerleri kaybolmakta ve kaybolma tehlikesi altında bulunmaktadır.
  • Önceki Merkez Bankası Başkanı’nın, 128 milyar doların akıbetini araştırmak istemesi yüzünden Cumhurbaşkanı’nın öfkelendirdiği için görevden alındığı iddiaları doğru mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir