Manşet - YanSağlık

Hekimler ‘hasta seçmek zorunda kalmaktan’ korkuyor!

Türkiye’de Covid-19 günlük vaka sayıları 50 binleri aşarken, uzmanlar hasta seçmek zorunda kalmak konusunda endişeli olduklarını belirtiyor.

Koronavirus salgınında günlük vaka sayıları 50 binin üzerinde seyrederken, sağlık sisteminden de kötü haberler gelmeye devam ediyor. Şehirlerdeki durumu değerlendiren uzmanlar ise yoğun bakımlardaki doluluğa dikkat çekerken, hasta seçmekten korktuklarını ifade ediyor.

“Verilerle yurttaşlar kandırılmaya devam ediyor”

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ordu Şube Başkanı Ferit Ceylan, yoğun bakımlarda boş yatak olmadığını belirtirken, “Geçen hafta Ordu’da yoğun bakımlar dolu olunca diğer illeri aramaya başladık. Yaklaşık 5-6 ili aramamıza rağmen boş yatak bulamadık. Çorum’a kadar yoğun bakımlarda yer bulamadık. Doluluk oranı yüzde 70 boş deniyor ama bu boş yataklar koronavirus yoğun bakımları değil. Verilerle yurttaşlar kandırılmaya devam ediyor. koronavirus yoğun bakımlarında doluluk oranları yüzde yüz” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar acil kapılarında yer bekliyor”

Ortalama günlük vaka sayısının 500’ün altına düşmediğini kaydeden Ceylan, “Mart başından beri yataklar hep dolu. İlk iki pike göre daha kötü durumdayız. Geldiğimiz noktada insanlarımız seyyar monitörlerle acil kapılarında yoğun bakım için yer bekliyor. Çok çaresiziz” dedi.

“Hasta seçmekten korkuyoruz”

Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin de birinci ve ikinci pike oranla hasta sayılarında yaşanan artışa dikkat çekti. Şahin, “Antalya’da da yoğun bakım yatakları doluluğa ulaştı. Hastanelerde pandemi servislerine ek servisler açıyorlar. Hem filyasyondaki takip listeleri hem de hastane başvuruları çok arttı. Hasta yükümüz çok. Antalya da birçok kent gibi sağlık kapasitesi açısından zorlanmaya başladı” diye konuştu.

Acil servislerde bekletilen hastalar olduğuna dikkat çeken Şahin, “Yoğun bakımlarda bu hafta ve önümüzdeki hafta hasta seçmekten korkuyoruz. Bir an önce en az 28 günlük kapanma şart” ifadelerini kullandı.

“Pandemi hastanelerinde doluluk oranı yüzde 100”

Sağlık sistemi politikalarındaki eksikliği işaret eden Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla da “Antep’te pandemi hastanelerinde doluluk oranı yüzde 100. Vaka sayılarımız çok yüksek. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan 53 bin sayısının doğruluğuna emin olamıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir