Bilim ve Teknoloji

Karşılık beklemeden yardımlaşıyorlar

Çıkar gütmeksizin başkaları ile yardımlaşmanın, şimdiye kadar sadece memeli türlerde görülen bir özellik olduğu biliniyor. Ancak son araştırma ile Afrika gri papağanlarının da karşılık beklemeksizin yardımlaştıklarını ortaya koydu.

İhtiyaç duyulduğunda başkaları ile yardımlaşma, insanların yanı sıra bonobolar ve orangutanlar gibi bazı büyük apelere özgü olduğu düşünülüyordu. Ancak yeni bir araştırma, canlıların kendi aralarındaki yardımlaşmanın sadece memeli türlerde olmadığı, Gri papağanların da bir kazanç beklentisi olmadan kendi türü ile yardımlaştığını ortaya koydu.

İyi arkadaşlarına ve kendi türündeki tüm tanıdıklarına yardım edebiliyorlar

 Brian Mason Bilim ve Teknik Vakfı (XJN) ve Auckland Üniversitesi Doktora Bursu (RS) tarafından finanse edilen ve yeni yayımlanan araştırmada Afrika gri papağanlarının kendilerine dönük herhangi bir kazanç beklemeksizin iyi arkadaşlarına hatta arkadaş olmasa dahi kendi türündeki tanıdıklarına yardım ettiği görüldü.

9 Ocak 2020 tarihinde Current Biology‘de yayımlanan araştırma şimdiye değin memeliler arasında olduğunu bildiğimiz karşılıksız yardımlaşmanın başka bir türde de mevcut olduğunu ortaya koydu.

Papağanlar da karga-kuzgunlar gibi problem çözmedeki olağanüstü becerileriyle ün yapmış hayvanlardır.

Hatırlatmak gerekirse, 2007 yılında yaşamını yitiren Alex isimli ünlü Afrika gri papağanı, 100’den fazla sözcük içeren bir kelime hazinesi geliştirmiş; diğer pek çok özelliğinin yanı sıra renkleri ayırt edebiliyor, nesneleri 6’ya kadar sayabiliyordu.

Ancak etkileyici zekâlarına rağmen; geçmiş deneyler, kargaların diğer kargalara yardım ettiğini gösterme konusunda başarısız olmuştu. Araştırmacılar aynı durumun papağanlar için de doğru olup olmadığını merak ediyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir