KadınManşet - YanTüm HaberlerYaşam

Korona Kadınlar İçin Daha Tehlikeli

Korona virüsü nedeniyle birçok ülke karantina ilan ederken, insanların evlerine kapanması ev içi şiddeti artırıyor. Geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler Kadın Birimi karantina uygulamalarının dünyada kadına yönelik şiddeti artırabileceği uyarısı yapmıştı. Türkiye’de ise kadın örgütlerinin  vakalarda ciddi oranda artış olduğu uyarısının yanı sıra Emniyetin verileri sokaktaki asayiş suçların azaldığı, ev içi şiddetin ise azalmadığı yönünde.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün açıkladığı suç verilerine göre, Covid-19 kapsamında alınan tedbirler ve “evde kal” çağrısı neticesinde kentte asayiş suçlar azalırken ev içi şiddet arttı.

Geçtiğimiz yılın mart ayında polis sorumluluk bölgesinde, açıktan hırsızlık, cinayet, yaralama, gasp, iş yerinden hırsızlık, otomobil hırsızlığı, otomobilden hırsızlık, evden hırsızlık, yankesicilik, kapkaç ve dolandırıcılık suçlarından 13 bin 538 olay yaşanırken, bu yıl mart ayında ise aynı suçlardan 11 bin 578 olay gerçekleşti. Verilere göre asayiş suçlarında geçen yıla göre yüzde 14.5 azalma oldu.

EV İÇİ ŞİDDET YÜZDE 38.2 ARTTI

İstanbul’da, 2019 Mart’ta 1804 ev içi şiddet olayı yaşanırken, bu yıl ise aynı ayda vaka sayısı 2 bin 493’e yükselerek, geçen yıla göre 38,2 artış gösterdi.

Günde ortalama 80,4 ev içi şiddet olayının meydana geldiği kentte olayların yüzde 99’u aydınlatıldı.

Geçen yılın mart ayına göre bu yıl yan kesicilik suçu yüzde 59’luk azaldı.

Öte yandan bir önceki yıla göre, kapkaçta yüzde 49,1, evden hırsızlıkta yüzde 44, cinayette yüzde 36, otomobilden hırsızlıkta yüzde 29,6, otomobil hırsızlığında yüzde 29,3, açıktan hırsızlıkta yüzde 25, iş yerinden hırsızlıkta yüzde 21,1, gaspta, 15,5, dolandırıcılıkta 3,8 ve yaralamada yüzde 0,3 azalma meydana geldi.

GÜLSÜM KAV: PLATFORMUMUZA VE KADIN ÖRGÜTLERİNE BAŞVURU ARTTI

DW Türkçe’ye konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, eve kapanma dönemine girildiğinden beri acil yardım telefon hatlarına gelen aramaların oldukça arttığını söyledi. Kav, “Platformumuza ve kadın örgütlerine başvurular arttı. Aynı zamanda kamu başvuru hatları olan 155,156 ve 183’e de başvuruların arttığını ve bu hatların yetersiz kaldığını, bu hatlara ulaşamayınca bize gelen başvurulardan biliyoruz” diye belirtti.

Kav, “Kadınlar evden de çıkamıyorum ne yapacağım zorluğuyla bize başvuruyor. Ya da başvuru yapamaz halde oluyor. Şiddet failleriyle şiddet uygulayan tarafla aynı mekanda bulunduğu için bazen telefon etmenin bile zorlaştığı durumlar yaşıyoruz” diye konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir