GündemManşet - Yan

İstanbul’da bir öğretmen Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

İstanbul Ataköy Atatürk Ortaokulu’nda çalışan Öğretmen Nizamettin Uysal Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Sağlık Bakanlığı arasındaki iş birliği ile futbolcuların aşılanmasına karar verilirken, öncelik sırasına alınması gereken eğitim emekçileri hayatını kaybediyor.

Eğitim Sen İstanbul 1 No’lu Şube tarafından yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da bir öğretmen hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Öğretmen Nizamettin Uysal’a ilişkin açıklama, “Maalesef bugün Ataköy Atatürk Ortaokulu’nda çalışan üyemiz Nizamettin Uysal’ı Kovid-19 nedeniyle kaybettik. Bir eğitim emekçisi arkadaşımız daha önlenebilir bir hastalık nedeniyle aramızdan ayrıldı. Üzgünüz,  öfkeliyiz” ifadeleriyle duyuruldu.

“Artık yeter!”

Eğitim Sen 1 No’lu Şube tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Bir yıldır tüm toplum kesimleri ve eğitim bileşenleri adına taleplerimizi iletmeye çalışıyoruz. Ancak vaka sayılarında ve ölümlerde rekorlar kırılan bugünlerde yetkililer olan biteni dün olduğu gibi bugün de izlemekle yetiniyor. Verilen sözler her zamanki gibi yerine getirilmiyor, bilinmeyen bir zamana erteleniyor. Ve biz eğitim emekçileri her geçen gün daha çok yıpranıyoruz, tükeniyoruz ve eksiliyoruz.

Maalesef bugün Ataköy Atatürk Ortaokulu’nda çalışan üyemiz Nizamettin Uysal’ı Covid 19 nedeniyle kaybettik. Bir eğitim emekçisi arkadaşımız daha  önlenebilir bir hastalık nedeniyle aramızdan ayrıldı. Üzgünüz,  öfkeliyiz…  Tüm eğitim emekçilerinin ve ailesinin başı sağ olsun…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un  24 Şubat 2021 tarihinde öğretmenlere aşının başladığını ilan etmesinin üzerinden tam 45 gün geçmesine rağmen kısıtlı sayıda öğretmen dışında birçok eğitimci aşı olmadı. Bakanın son açıklamalarından da anlıyoruz ki tüm eğitimcilerin aşılanması belirsiz bir tarihe kalmış durumda.

Bizler Eğitim Sen olarak yüz yüze eğitimin devam edebilmesi ve pandeminin derinleştirdiği eşitsizliklerin bir an önce telafi edilebilmesi için okullarda gerekli önlemlerin alınması, derslik, öğretmen, yardımcı personel ihtiyacının giderilmesi ve eğitimcilerin aşılanması taleplerini defalarca ülkenin her yerinde dile getirdik. Duyulmadık….

15 Şubat’tan bu yana ne yazık ki 18 eğitim emekçisi arkadaşımızı kaybettik. Artık bir kişi daha eksilmek istemiyoruz. İnsan hayatının hiçe sayıldığı bu bilim dışı yaklaşımdan vazgeçilmesini istiyoruz. Bakanlığın şeffaf bir şekilde elindeki tüm verileri kamuoyuyla paylaşmasını ve TTB’nin ve bağımsız bilim insanlarının önerileri ışığında gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.

Artık yeter!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir