Yaziyor.Org

Gerçeğin Sözüyle

Manşet

Devlet yurtlarında yeni dönem: Erdoğan’ı eleştiren kalamayacak!

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten ceza alanlar devlet yurtlarında kalamayacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler 9 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Yurtlarda barınma şartlarında önemli değişiklikler yapıldı. Öğrenci kasten işlenen bir suçtan dolayı 6 ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına çarptırılmışsa yurtla ilişiği kesilecek. Öğrencinin yurtta kalabilmesi için ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etme suçundan mahkum olmamak’ şartı da aranacak.

Türkiye’de pek çok eleştiri ‘suç’ kapsamına alınırken, bu kararla öğrencinin yurttayken ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ gerekçesiyle ceza alması durumunda öğrencinin öğrenimi süresince bakanlık yurtlarından herhangi birine alınmamak üzere yurtla ilişiği kesilecek.

Yönetmelik ile öğrencilerin yurtlarda barınması için aranacak şartların kapsamına ‘devletin güvenliğine karşı suçlar, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, devletin kurum ve organlarını aşağılama, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma’ gibi suçlardan mahkum olmaması ve yurt başvurusu yaptığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olması şartı aranacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir