GündemManşet - Yan

İmamoğlu’nun savunması: ‘Harcama ve ihale yetkilisi’ sıfatım yok

İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan Ekrem İmamoğlu savunmasında, ‘harcama ve ihale yetkilisi’ sıfatlarının bulunmadığını belirtti.

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) pandeminin başlangıç döneminde yaptığı 15 bin litrelik dezenfektan alımı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında ön inceleme başlatmıştı. Ekrem İmamoğlu, ön inceleme soruşturmasını yürüten müfettişlere yolladığı savunma dilekçesinde, belediye başkanı olarak ‘harcama ve ihale yetkilisi’ sıfatlarının bulunmadığını belirtti.

İmamoğlu, savunmasını, ön inceleme soruşturmasını yürüten müfettişlere 3 Mayıs 2021’de gönderdi. Belediye başkanlarının mali yönetim sisteminde, ‘harcama ve ihale yetkilisi’ sıfatını taşımadığını belirten İmamoğlu savunma dilekçesinde, 5018 sayılı Kanun’un 3’üncü maddesinin (k) bendinde, kamu idaresi bütçesinde ödenek tahsis edilen ve harcama yetkisi bulunan birimin ‘harcama birimi’ olarak tanımlandığı, işlemlerden harcama yetkililerinin sorumlu oldukları belirtildi.

Emsal dava

İmamoğlu, dilekçesinde, Danıştay 1’nci Dairesi’nin benzer bir konuda, bir belediye başkanı hakkında verilen soruşturma izni kararına karşı yapılan itirazı kabul ettiğini de hatırlattı.

https://yaziyor.org/2021/05/17/imamoglu-hakkinda-on-inceleme-baslatildi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir