GündemManşet - YanPolitikaSon 24 Saat

İmamoğlu hakkında ön inceleme başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında dezenfektan ihalesi nedeniyle ön inceleme başlattı. Belediye yetkilisi, “Suç yaratmaya çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Fatih Sultan Mehmet türbesine girerken elleri arkada olduğu gerekçesiyle hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından ön inceleme yürütülen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’yla ilgili bir ön inceleme daha başlatıldı.

İmamoğlu’una bu kez dezenfektan ihalesi nedeniyle ön inceleme başlatıldı. Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre koronavirüs salgınının ilk başladığı dönemde İBB, İhale Yasası’nın 21. Maddesi’ne dayanarak 19 Mart 2020 tarihinde NHP İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nden 15 bin litre dezenfektan aldı. İçişleri Bakanlığı, söz konusu ihalede kamu zararına sebebiyet verildiği iddiasıyla İmamoğlu hakkında “Devlet Memurları ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun”a dayanarak ön inceleme başlattı.

‘İhalelerde yetkisi olmayan İmamoğlu hakkında suç yaratılmaya çalışılıyor’

Müfettişler söz konusu inceleme kapsamında İmamoğlu’ndan savunma istedi. Habere göre gelişmeleri bir belediye yetkilisi şöyle yorumladı:

“5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre belediye başkanı, ‘Harcama yetkilisi’ , ‘ihale yetkilisi’ olmadığı için mali iş ve işlemlerde belediye başkanlarının hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Kanunlara göre ihale ve harcama yetkisi olmadığı için ihale iş ve işlemleri ile hiçbir ilgisi bulunmayan, söz konusu ihalelere ait belgelerde imzası ve belgelerin düzenlenmesine katkısı olmayan, ihalelerle ilgili süreçte talimat verdiğine ya da yönlendirmede bulunduğuna dair hiçbir emare olmayan İmamoğlu hakkında suç yaratılmaya çalışılıyor. Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın bakanlığa kendi şirketinden dezenfektan satmasıyla ilgili konu ise kapatılmaya çalışılıyor. Aradaki farkı görüyor musunuz?”

Ruhsar Pekcan kendi şirketinin dezenfektanını olduğundan pahalıya bakanlığa satmıştı

Görevinden alınan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ait ‘Nanoksia’ adlı şirketin, bakanlığa piyasanın üzerinde bir fiyata dezenfektan sattığı ortaya çıkmıştı. Bakanlığa 175 TL’ye verilen beş litrelik dezenfektanın aracıya 100 TL’ye satıldığı belgelenmişti. Bakanlığın, dezenfektan için şirkete 1,5 milyon TL ile 9 milyon TL ödediği ortaya çıkmıştı.

Ekrem İmamoğlu hakkında Fatih Sultan Mehmet türbesine girerken elleri arkada olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından ön inceleme başlatıldı. Bakan Süleyman Soylu, “Bence suç diyerek” savunduğu ön inceleme sonucunda İmamoğlu hakkında soruşturma açılmasına gerek görülmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir