Manşet - YanPolitika

HDP’li Musa Farisoğulları hakkında 26 yıl hapis cezası istendi

Milletvekilliği düşürülen HDP’li Musa Farisoğulları hakkında hazırlanan iddianamede yer alan suçlamalar nedeniyle 26 yıl 6 ay hapis cezası istendi.

Yargıtay tarafından cezasının onanmasıyla Meclis Genel Kurulu’na milletvekilliği düşürülen HDP’li Musa Farisoğlulları hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla dava açıldı.

İki iddianame hazırlandı

KCK Ana Davası’ndan ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla verilen 9 yıllık hapis cezası onanmasıyla tutuklanan Farisoğulları hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘halkı yasa dışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kışkırtma’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ suçlamasıyla yürüttüğü iki ayrı soruşturmayı tamamlayarak birleştirme talepli 2 iddianame hazırladı.

MA’da yer alan habere göre Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan birleştirme talepli iddianameler, kabul edildi.

Suçlamalar

İddianamelerden biri Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delege üyesi olması, ikincisi ise Farisoğulları’nın katıldığı 3 eylemden oluşuyor. İddianameler, Farisoğulları’nın vekilliği düşürüldükten sonra 2020 ve 2021’de başlatılan iki ayrı soruşturma dosyasından oluşuyor. DTK’ye ilişkin iddianamede, Farisoğulları’nın DTK delegesi olması, DTK telefon rehberinde isminin yer alması, diğer DTK üyeleriyle görüşmesi, katıldığı eylem ve etkinlikler, 5 gizli tanığın ifadeleri, telefon dinlenmeleri suçlama konusu yapılıyor.

DTK iddianamesinde, Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HAK-PAR), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), MEYA-DER’in kongrelerinde, ulusal birlik çalıştayı çağrısı toplantısında ‘örgütsel içerikli konuşmalar’ yapıldığı, Farisoğulları’nın da bu kongrelere katılarak destek verdiği ileri sürüldü. DTK iddianamesinde, Farisoğulları’nın milletvekili adayı olduğu dönemde yaptığı seçim çalışmaları, milletvekili seçildikten sonra seçmenleriyle bir araya gelmesi ve bu çalışmaları Twitter hesabından duyurması, taziyeler, kayyım protestoları, taziye ziyaretleri de suçlama konusu yapılarak, ‘bu etkinliklerin örgüt propagandasına’ dönüşen eylemler olduğu değerlendirmesi yapıldı.

‘Örgütsel nitelikli eylem’ suçlaması

Farisoğulları’nın DTK çalışmaları nedeniyle ‘örgüt üyesi olmak’la suçlandığı iddianamede, ‘DTK’nın çalışmaları kapsamında örgütsel nitelikteki eylemlere katılarak; diğer DTK üyeleri ile birlikte dört ülke toprakları üzerinde sözde Kürt ulusal birliğini sağlamak amacıyla devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, toplumsal ayrışmaya sebep olmak ve halk kitlelerini etkilemeye varan eylemleri amaçladığı, DTK’nın, KCK yapılanmasının çatı örgütü ve sözde en üst karar alma yetkisi bulunan bir üst meclis yapılanması olduğu, eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de gözetilerek tüm bu gerekçeler ile şüphelinin, üzerine atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediği…’ değerlendirmesi yapıldı.

İddianamede ‘kayyım açıklaması’ da yer aldı

İddianamede, Farisoğulları’nın Bismil Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı yapılan basın açıklamasına katılmasıyla, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ suçunu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı bildiri dağıtılmasına katılmasıyla, ‘halkı yasa dışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kışkırtma’ suçunu işlediği savunuldu.

İddianamede, Farisoğulları’nın çoğunluğu milletvekili seçildikten sonra yaptığı 5 ayrı konuşmada ise ‘örgüt propagandası yapmak’ suçunu işlediği ileri sürüldü. Birleştirme talebiyle hazırlanan diğer bir iddianamede ise, Farisoğulları’nın kadın cinayetleri açıklamasına, HDP İstanbul il binasına saldırı yapılması açıklamasına, Kürt Ulusal Birlik Çalıştay’ına çağrı açıklamasına katılmasıyla ‘örgüt üyesi olmak’ suçunu işlediği iddia edildi.

26 yıl 6 ay hapis cezası isteniyor

Birleştirme talebi kabul edilen iddianamelerde, Farisoğulları’nın ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasından 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar, ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla 1 yıl 6 aydan ile 5 yıla kadar, ‘halkı yasa dışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kışkırtma’ suçlamasıyla 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ suçlamasıyla 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapsi istendi.

Toplam 26 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianameleri kabul eden Diyarbakır 10’un Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma için 25 Haziran’a gün verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir