Manşet - YanSağlık

Tek doz Biontech aşısı yeterli olmayabilir

İngiltere’de yapılan son araştırmada, tek doz Pfizer/BioNTech aşısının, yeni varyantlara karşı tam koruma sağlamayabileceği belirtildi.

Sağlık çalışanlarına yapılan Pfizer/BioNTech aşısının ardından bağışıklık durumları incelendi. The Imperial College tarafından yapılan araştırmaya göre, daha önce enfekte olmamış kişilerde aşının tek dozunun zayıf bir etki yarattığı ve koronavirüs mutasyonlarına karşı risk oluşturduğunu söyledi.

Çalışmada, orta şiddette ya da asemptomatik olarak hastalığı geçirenlerin, daha bulaşıcı olan İngiltere ve Güney Afrika varyantlarına karşı gelişmiş korumaya sahip olduğu anlaşıldı.

Hastalığı hiç geçirmemiş ve Pfizer aşısını tek doz olanların bağışıklık direncinin ise varyantlara karşı düşük olduğu, bu kişilerin daha fazla risk taşıdığı da belirtildi.

‘İkinci doz’ vurgusu

Araştırma yürütenlerden Profesör Rosemary Boyton, “Bu durum, kişileri virüsten korumak için aşının ikinci dozlarını almasının önemini vurguluyor. İlk doz aşısını yaptırmış ve daha önce Covid-19 olmamış kişiler, dolaşımda olan varyantlara karşı korunmuyor” ifadesini kullandı.

https://yaziyor.org/2021/04/30/ugur-sahin-asida-patent-hakki-kaldirilsin-cagrisina-yanit-verdi/
https://yaziyor.org/2021/04/23/ozlem-tureci-her-yil-asi-olmak-gerekebilir/
https://yaziyor.org/2021/04/29/tutulmayan-sozlerin-cetelesi-yayimlandi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir