EmekGündemManşet - Yan

Mithat Sancar, atık kağıt işçileri ile bir araya geldi

Mithat Sancar, 1 Mayıs’ta atık kağıt işçilerini ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ankara’nın Mamak ilçesine bağlı Türközü Mahallesi’nde çalışan atık kağıt işçilerini ziyaret etti. HDP’li milletvekillerinin de eşlik ettiği Sancar, işçilerin sorunlarını dinledi.

“Yardım istemiyoruz, yeter ki işimize karışmasınlar”

İşçiler, yıllardır çalıştıkları geri dönüşüm işinde özellikle pandemi döneminde büyük zorluklar yaşadıklarını anlattı. Pandemi boyunca devlet tarafından kendilerine herhangi bir yardımda bulunulmadığını söyleyen işçiler, hayatları boyunca bir kilo atık toplamamış insanlara teşvikler verilirken, kendilerine gelince topladıkları atıkların ellerinden alınıp, cezalar kesildiğini dile getirdi. Bu nedenle pandemi sürecinde çalışmakta zorlandıklarını ve mağdur edildiklerini belirten işçiler, tepkilerini ‘Yardım da istemiyoruz, yeter ki işimize karışmasınlar’ diyerek gösterdi.

“İşçinin itirazından korkuyor bu düzen”

Sancar ise “1 Mayıs zaten emekçinin, işçinin, yoksulun birlik ve mücadele günüdür. Pandemi nedeniyle 1 Mayıs’ı da kapsayacak bir yasak düzeni getirdiler. Oysa 1 Mayıs’ın mitinglerle meydanlarda kutlanması için hazırlıklarımız vardı, gerekli tedbirleri sizlerle birlikte bizler de almayı biliriz. Ama işçinin sesinden, itirazından korkuyor bu düzen, bu iktidar” diye konuştu.

“Kapanma değil kapatma”

MA’da yer alan habere göre iktidarın pandemiyi bahane ederek, hiçbir destek vermeden insanları eve kapattığını söyleyen Sancar, “Bunun adı kapanma değil, kapatmadır” dedi. Tam kapanma denilmesine rağmen bugün milyonlarca işçinin çalışmaya devam ettiğini belirten Sancar, “Pandemi döneminde destek için kanun teklifi verdik. Ama maalesef bu önlemleri almıyor. Tek yol daha geniş bir birlik ve daha kuvvetli bir mücadele. Bunun başka yolu yok. Başarmanın, bu zulüm düzenin değiştirilmesinin başka yolu yok” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir