GündemKadınManşet - Yan

HDP’li kadınlardan İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Biz bitti demeden bu iş bitmeyecek

HDP’li kadın milletvekilleri, İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıl dönümünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Daha kadınlar son sözünü söylememiştir, biz bitti demeden bu mesele bitmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin çekildiği İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıl dönümü olan bugün, birçok kentte alanlara çıkan kadınlar, kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çekerek, sözleşmenin feshedilmesine tepki gösterdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘fesih’ kararına karşın ülke genelinde İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıl dönümünde eylemler devam ediyor.

Kadınlar mücadele kararlılığını bir kez daha vurgularken, eylemlerin Diyarbakır’daki adresi tarihi Surlar’dı. Keçi Burcu’nda yapılan eylemde, HDP’nin kadın milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Semra Güzel, Ayşe Acar Başaran ve Nuran İmir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Alana, 2021 yılının ilk 4 ayında katledilen 106 kadının isimlerinin bulunduğu bir pankart asıldı.

“AKP, siyasete başladığı günden beri kadın düşmanı politikalarından vazgeçmedi”

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre basın açıklamasını okuyan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların yaşam güvencesi olduğunu söyledi. İstanbul Sözleşmesi’nin AKP Genel Başkanı’nın lütfuyla kadınlara verilen bir kazanım olmadığını ifade eden Başaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını ‘gece yarısı darbesi’ olarak nitelendirdi. O günden bu yana kadınların bu tek adam darbesini kabul etmediklerini haykırdığını söyleyen Başaran, “Pandemi sürecindeyiz, tam kapanma söz konusu ama kadınlar hala şiddete maruz kalmaya, erkekler tarafından katledilmeye devam ediyor. Kadınlar kapanmada bütün çağrılarımıza rağmen korunmuyor çünkü AKP iktidarı siyasete başladığı günden bugüne kadın düşmanı politikalarından vazgeçmedi. Hız kesmeden bunları yürütüyor. Eve kapanın diyor ama evde kadınlar şiddete maruz kalmaya, aşsız ve işsiz kalmaya devam edin diyor” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, pankartta adı geçen 106 kadın yaşıyor olacaktı”

HDP Kadın Meclisi olarak Diyarbakır’dan bir hakikate dikkat çekmek istediklerini ifade eden Başaran, Surlar’a astıkları pankarta işaret ederek, “Bakın eğer İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı şu pankartta adları geçen 106 kadın yaşıyor olacaktı” dedi. Tacize, istismara maruz kalan çocukların hakları ve hukuklarının İstanbul Sözleşmesi ile korunacağını ifade eden Başaran, şunları söyledi:

“İstanbul Sözleşmesi uygulanmış olsa erkekler cezaevlerinden kadınları arayıp tehdit etme cesareti gösteremeyecekti, erkek yargının kendi suçlarını aklayacağını ve meşrulaştıracağını, destekleyeceğini düşünerek bu kadar pervasızca şiddet uygulamayacaktı. İstanbul Sözleşmesi feshedilmemiş olsa 23 defa koruma kararı alan bir kadın katledilmeyecekti, kadınlar her gün toplumsal cinsiyet eşitliği ve ayrımcılık ile yüz yüze kalmayacaktı.

“Daha kadınlar son sözünü söylememiştir, biz bitti demeden bu mesele bitmeyecektir”

İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir. Biz bitti demeden bu iş bitmeyecek. Bizler İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü İstanbul Sözleşmesi feshedilmemiştir. İstanbul Sözleşmesi uygulamadadır. Tek adam ‘İmzamı çektim’ dediğinde bu iş bitmemiştir. Daha kadınlar son sözünü söylememiştir. Biz bitmedi demeden bu mesele bitmeyecektir. Bugün sosyal medyada kadınlar bir hashtag çalışması başlattı. ‘İstanbul Sözleşmesi 10’uncu Yılında’ ve ‘Vazgeçmiyoruz’ etiketleriyle. Bütün kadınları sosyal medya üzerinden İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bütün kadınları İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

https://yaziyor.org/2021/05/11/istanbul-sozlesmesi-danistay-cumhurbaskanligindan-savunma-istedi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/ankara-tabip-odasi-istanbul-sozlesmesi-kararini-yargiya-tasidi/
https://yaziyor.org/2021/05/10/gazeteci-murat-yetkin-istanbul-sozlesmesinden-cikmakla-dis-politika-golu-yemis-bulunuyoruz/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir