GündemKadınManşet - Yan

İstanbul Sözleşmesi: Danıştay, Cumhurbaşkanlığı’ndan savunma istedi

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararına ilişkin Cumhurbaşkanlığı’ndan savunma istedi.

İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının 10. yıldönümünde Danıştay 10. Daire, sözleşmeyi fesheden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada Cumhurbaşkanlığı’ndan savunma talep etti.

Ankara Gazetecisi’nden Alican Uludağ’ın haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 20 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımladığı kararla, 2011’de Türkiye’nin taraf olduğu Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin Türkiye Cumhuriyeti Bakımından Feshedilmesine hükmetti. Erdoğan, bunu Cumhurbaşkanına uluslararası sözleşmeleri onaylama yetkisi veren 9 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3. maddesine dayandırdı.

Kişi ve kurumlardan Danıştay’a başvuru

Erdoğan’ın fesih kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle çok sayıda kişi ve kurum, Danıştay‘a başvurdu. Bunlar arasında CHP, barolar ve kadın örgütleri başı çekti. Açılan davaya bakan Danıştay 10. Daire, yürütmeyi durdurma kararından önce Cumhurbaşkanlığı’ndan savunma istedi. Danıştay, sözleşmenin neden iptal edildiğini hem usulü hem de esas yönünden gerekçelerini sordu. Cumhurbaşkanlığı’nın göndereceği savunmanın ardından Danıştay 10. Daire, önce yürütmeyi durdurma, ardından ise iptal talebini karara bağlayacak.

Sözleşmenin yıl dönümü

Öte yandan bugün, İstanbul Sözleşmesi’nin 2011’de İstanbul’da imzalanmasının 10. yıl dönümü. 11 Mayıs 2011’de Türkiye sözleşmenin ilk imzacı olmuştu.

https://yaziyor.org/2021/04/30/istanbul-sozlesmesinden-cekilme-karari-resmi-gazetede-yayimlandi/
https://yaziyor.org/2021/05/10/gazeteci-murat-yetkin-istanbul-sozlesmesinden-cikmakla-dis-politika-golu-yemis-bulunuyoruz/
https://yaziyor.org/2021/05/07/femen-almanyada-istanbul-sozlesmesi-icin-eylem-yapti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir