DünyaManşet - YanPolitikaTüm Haberler

HDP: Türkiye, Ezidi Katliamı’nı soykırım olarak tanımalıdır

HDP, Ezidi Katliamı’nın 7. yıl dönümünde yaptığı açıklamada “Türkiye, Ezidi Katliamı’nı soykırım olarak tanımalıdır” vurgusunda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Ezidi Katliamı’nın 7. yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

“5 binden fazla Ezidi Kürt katledildi”

2014’te IŞİD’in Irak’ın Şengal kentine düzenlediği saldırılar sonrası Ezidiler’e yönelik uyguladığı sistematik katliamı kınayan Hatimoğulları, “Bugün IŞİD’in Ezidi halkına yönelik uyguladığı soykırımın 7. yıl dönümü. IŞİD’e bağlı çeteler, Şengal’de aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 5 binden fazla Ezidi Kürt’ü katletti. Binlercesini rehin aldı, yüz binlerce Ezidi’yi kadim topraklarını terk etmeye zorladı ve binlerce çocuk ve kadın kaçırıldı” hatırlatmasında bulundu.

“IŞİD tarafından gerçekleştirilen bu barbarca saldırı, Ezidiler’in katliamlar ve fermanlarla yazılmış tarihinde ve kolektif belleğinde yeni bir kara sayfa, 74. ferman olarak yer aldı” ifadelerini kullanan Hatimoğulları, Mezopotamya’da Ezidiler’in, tarih boyunca bölgeyi işgal eden güçler tarafından baskılara maruz kaldığını ve katliamlara uğratıldığını belirtti.

Türkiye, Ezidi Katliamı’nı soykırım olarak tanımalıdır”

15 Haziran 2016’da Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin IŞİD’in Ezidilere yönelik soykırım işlediğini deklare ettiğini anımsatan Hatimoğulları, Türkiye’nin de sorumlulukları olduğunu ifade ederek, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Katliam ve ferman silsilesine karşın, direnerek kendi inançlarını, kültürlerini, varlıklarını koruyan Êzidîler bu toprakların kadim halklarındandır. Türkiye, Ezidi Katliamı’nı soykırım olarak tanımalıdır. Şengal’e dönük tehditkâr ve saldırgan politikalardan vazgeçmelidir. Türkiye, katliamın ardından Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Ezidilerin güven içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri sağlamalı, Ezidi kimliğini ve inancını koruyucu önlem ve tedbirler almalıdır. Halen IŞİD’in elinde esir tutulan Ezidi kadın ve çocukların özgürleşmesi için ciddi adımlar atılmalıdır, bu utanca seyirci kalmaya devam edilmemelidir.”

‘Mücadele’ çağrısı

IŞİD’in soykırımında hayatını kaybeden tüm Ezidileri saygıyla andıklarını kaydeden Hatimoğulları, açıklamasını şu çağrıyla sonlandırdı:

“3 Ağustos Şengal Katliamı’nın 7. yıl dönümünde tarihleri boyunca baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarına maruz kalan Ezidi halkının yanında olduğumuzu bu vesile ile tekrar ifade ediyor, IŞİD tarafından hunharca katledilen Ezidileri saygı ile anıyoruz. Soykırımlara, katliamlara ve insanlık dışı uygulamalara karşı bütün insanlığı mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Tıklayın: Hollanda, Ezidi Soykırımı’nı resmen tanıdı

Tıklayın: Belçika Parlamentosu, Ezidi Soykırımı’nı tanıyan tasarıyı kabul etti

Tıklayın: BM’den ‘Ezidi Soykırımı’ açıklaması: Kanıt bulduk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir