GündemManşet - YanTüm Haberler

Belediyenin kiraladığı yangın söndürme helikopteri için bakanlıktan onay bekleniyor

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak üzere bir yangın söndürme helikopteri kiralamak için anlaştıklarını ve yasal zorunluluk nedeniyle bakanlıktan onay beklendiğini açıkladı.

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi; Manavgat, Bodrum ve Marmaris başta olmak üzere birçok noktada devam eden orman yangınlarında kullanılmak üzere bir yangın söndürme helikopteri kiralamak için harekete geçti. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı olarak yapılacak kiralama için bir Rusya firmasıyla görüşmeleri tamamladıklarını ve 3,5 ton su kapasiteli helikopterin kiralanması için anlaştıklarını söyledi.

Gerekli yazışmalar tamamlandı

Ancak mevzuat gereği Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izninin gerektiğine dikkat çeken Uysal, dün saat 18.49 itibarıyla Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı olarak izin ve onaylar için gerekli yazışmayı yaptıklarını açıkladı.

Başkan Ümit Uysal’dan açıklama

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Bütün sahalarda iş makinalarıyla, arazözlerle yangınla mücadele devam ediyor. Bu yangın hiç istenmeyecek boyutlarda genişledi ve büyüdü. Havadan mücadele gerekiyor. ‘Havadan mücadeleye nasıl katkıda bulunabiliriz’ diye iki gündür bir Rus firması ile görüşüyoruz. Havadan yangına müdahale edebilecek bir helikopter kiralanması ile ilgili mutabık kaldık. Yasal zorunluluk nedeni ile Tarım ve Orman Bakanlığımıza müracaat ettik. Dün saat 18.49 itibari ile dilekçemizi sunduk. Cevap bekliyoruz. Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı aracılığıyla bu helikopteri yangınla mücadelede kullanmak istiyoruz.”

Tıklayın: Orman Genel Müdür Yardımcısı: Hava gücümüz iyi ama destek vermek isteyen ülkeleri de kıramıyoruz

Tıklayın: Manavgat’ta havaya ateş açan şarkıcı Yusuf Güney gözaltına alındı

Tıklayın: Dersim’in 6 ilçesinde ormana girişler bir ay boyunca yasaklandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir