Hollanda, Ezidi Soykırımı’nı resmen tanıdı

Hollanda Parlamentosu, IŞİD’in Ezidi Soykırımı’nı resmi olarak tanıdı.

Hollanda Parlamentosu, IŞİD’in Ezidilere yönelik 3 Ağustos 2014 tarihinde başlayan saldırısı ve onu takip eden katliamları ‘soykırım’ olarak tanıdı. Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) Milletvekili Anne Kuik’in, IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamların soykırım olarak tanınmasını öngören karar tasarısı Hollanda parlamentosunda dün görüşülerek oylandı.

Tasarıda Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, ABD Temsilciler Meclisi, BM Suriye Komisyonu ve geçen günlerde de Belçika Parlamentosu’nun IŞİD’in Ezidilere, Hristiyanlara ve farklı etnik ve dini kesimlere yönelik vahşi uygulamalarını insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırım olarak tanımladığı belirtildi.

Tıklayın: Belçika Parlamentosu, Ezidi Soykırımı’nı tanıyan tasarıyı kabul etti

“Parlamento IŞİD’in Êzidîlere soykırım uyguladığını ve insanlığa karşı suç işlediğini ilan eder” ifadesine yer verilen bu tasarı ile birlikte 3 Haziran 2014’te başlayan soykırıma yönelik dört karar tasarısı daha oylama ile kabul edildi.

Kabul edilen maddeler şu şekilde:

  • IŞİD’lilerin Hollanda’da görülen davalarında Êzidîlerin sesinin duyulması ve soykırım kurbanı Êzidîlerin tazminat hakkının tanınması
  • Dışarıdan gidip bölgede suç işleyen IŞİD’liler de dahil olmak üzere IŞİD yargılamalarının suç işledikleri bölgede yapılması
  • IŞİD barbarlığının kurbanı olan Êzidî kadın ve çocuklara dönük destek fonlarının arttırılması
  • Hükümetin Şengal’in yeniden inşa edilmesi çalışmalarına destek vermesi

Hollanda hükümeti de destek verdi

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre 1 Temmuz günü Hollanda Parlamentosu’nda yapılan oturumda da Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag hükümet olarak tasarıyı desteklediklerini açıklamıştı. Sigrid Kaag, Hollanda hükümeti olarak Ezidİ Soykırımı’nın tanınması için uluslararası alanda çalışma yaptıklarını ancak bu konuda siyasi destek alamadıklarını belirtmişti. Ancak bunu sağlamak için çabalarını sürdüreceklerini ifade eden Kaag, soykırım suçlarına dair delilleri toplayıp BM’nin uluslararası bağımsız araştırma heyetine teslim etmeye devam edeceklerini söyledi.

Parlamento’nun bu adımıyla Ezidi Soykırımı’nı tanıyan ülkeler listesine Hollanda da eklenmiş oldu. Belçika Parlamentosu da IŞİD’in Ezidilere yönelik katliamlarının soykırım olarak tanınması için geçen hafta resmi süreç başlatmıştı.

Tıklayın: BM’den ‘Ezidi Soykırımı’ açıklaması: Kanıt bulduk