GündemSon 24 SaatTüm HaberlerYaşam

İzmir Sağlık Müdürlüğü’nden Aslı Özkısırlar açıklaması: Acil bir durum olmadığı için yatış ertelendi

Akciğer rahatsızlığı olan ve hastanlerde yatak bulamadığını duyuran Aslı Özkısırlar’ın iddiasına ilişkin İzmir İl Sağlık Müdürülüğü açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Özkısırlar’ın Covid-19 hastalarının bulunduğu hastaneye yatırıp riske atmak istemedikleri belirtilirken, Özkısırları’ın durumunun aciliyeti olmadığı yönündeki ibare dikkat çekti.

İzmir’de akciğer rahatsızlığının tedavisi için hastanelerde yatak bulamadığını sosyal medya hesabından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hesabını da ekleyerek duyuran ve sitem eden Aslı Özkısırlar, Cuma sabahı hayatını kaybetti. Özkısırlar yer bulmadığını dile getirirken, yaşamını yitirmesinin ardından ailesi yatışı yapımladığı için Özkısırlar’ın öldüğünü iddia etti. Sosyal medyadan çok fazla tepki gelirken İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, 20 gün boş yatak bekleyen ve bunu sosyal medyadan duyurduktan sonra yaşamını yitiren Aslı Özkısırlar’ın ölümüne ilişkin açıklama yaptı.


Açıklamada: “Haberler üzerine yapılan ön incelemede, 10 yıldır relapsing polikondrit ve Cogan Sendromu ön tanısıyla takip edilen ve immunsüpresan tedavisi kullanan hastamıza abdominal aorta anevrizması ve trombüs nedeniyle daha önce anjiografi yapılmış olduğu ve stent takıldığı anlaşılmıştır” dendi.

Acil bir durum olmadığı gerekçesiyle…


10.03.2021 tarihinde başvurduğu Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi romatoloji polikliniğinde aynı tanı ile hastalığının takibi amacı ile yatırılarak gözetim altına alınması önerilmiştir. Bununla birlikte, hastanın kronik rahatsızlığını takip eden hekimimiz tarafından, acil bir durum olmadığı gerekçesiyle, COVID 19 salgını ve hastanın immunosupresif kullanması göz önüne alınarak risk alınmaması adına, hastane yatakları tam dolu olmamasına rağmen, uygun koşullar sağlanana kadar romatoloji servisine yatışının ertelenmesine karar verilmiştir.

Ancak hastamız 31.03.2021 günü saat 23.50‘de bulantı kusma, çarpıntı şikâyetleri ile 112 Acil ambulans ile evinden İzmir Kâtip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servise getirilmiştir. Genel durumu kötü, hipotansif, septik görüntüde olan hastanın gerekli bütün tetkikleri yapılmış, tomografileri ve BT anjiyografi çekilmiştir. PCR testi çalışılmış ve negatif gelmiştir. Aort anevrizması yanında yaygın efüzyon görülen hasta kalp damar cerrahisi, kardiyoloji ve anestezi hekimlerince değerlendirilmiş ve bu durumda acil cerrahi düşünülmeyerek yakın takip için acil serviste müşahede altına alınmıştır.

Hastanemiz yoğun bakımdaki risk dikkate alınarak acil olarak ambulans ile Özel Ege Yaşam Hastanesi yoğun bakım servisine nakledilmiştir. Bu hastaneye giriş esnasında arrest gelişen hastaya burada CPR (canlandırma) uygulanmış ve yoğun bakımda tedavi altına alınmıştır. Ancak hastamız yoğun bakımda bir gün sonra 02.04.2021 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

İmmunosupresif tedavi almakta olup, salgın döneminde hastanelerimize gelmek zorunda kalan hastalarımıza dikkatle yaklaşılmakta, riskli hastalarla bir arada yatırılmamasına özen gösterilmektedir. Hastamızın kaybedilmesinin ilgili hastanemizde veya şehrimizde yatak bulunmaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreçle ilgili olarak detaylı soruşturma devam etmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir