GündemPolitika

Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü: 1 yıl 10 ay cezaevinde kalacak

Kişisel Twitter hesabından ‘çözüm süreci sürseydi terör biterdi’ şeklindeki bir haber paylaşımı gerekçe gösterilerek hakkında hapis cezası verilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü. Kararın okunması sırasında protestolar oldu, HDP milletvekilleri “Hak hukuk adalet” sloganı atarken, ‘düşürme’ kararı yuhalandı.

Eski AKP milletvekilinden protesto

Gergerlioğlu’nun kararının okunacağı Genel Kurul’da basın locasında oturan bir kişi ayağa kalkarak “Otokrasiye karşıyım, özgürlükçü demokrasi istiyoruz” dedi. AKP 22. Dönem Bitlis Milletvekili olduğu öğrenilen Abdurrahim Aksoy’un bu sözleri üzerine Meclis Başkanvekili Celal Adan oturuma ara verdi. Halen DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi olduğunu söyleyen Aksoy ara verilmesi ile birlikte gelen polis memurları tarafından Genel Kurul’dan çıkarıldı.

Meral Danış Beştaş’tan açıklama

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da karar okunmadan önce yaptığı açıklamada Genel Kurul saatine kadar Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ile ilgili parti grubuna bilgi verilmemesini eleştirdi, bunun Meclis’e büyük saygısızlık olduğunu söyledi. Dokunulmazlığın kaldırılması ve düşürme konusunda bu iktidarın dünyada rekor kırdığını söyleyen Beştaş dünyadan örnekler verdi.

“Kellemiz gitse savunmaya devam edeceğiz”

Gergerlioğlu hakkında yargılama konusu dosya hakkında bilgi veren Beştaş, “Bu kararı yargı vermedi, siyasi iktidar verdi. Bu karar hukuki değil siyasidir” dedi. Beştaş şöyle devam etti: “Bu karar okunursa sadece Kocaeli’de 90 bin kişinin iradesi gasp edilmeyecek. Türkiye’yi hukuktan binlerce kilometre uzağa taşıyacak. Kellemiz gitse barışı demokrasi diyaloğu savunmaya devam edeceğiz”

“AYM kararını bekleyin”

Meclis Başkanvekili Celal Adan’a seslenen Beştaş, arkasındaki duvarda Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir yazdığını hatırlattı, “Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olması için bu kararı okumayın. AYM kararını bekleyin” dedi.

“Vali bir dediğimizi iki etmiyordu”

Gergerlioğlu da, yaptığı açıklamada hakkında devam eden yargılama sürecinin hızlandırıldığını, birçok dosya beklerken kendi cezasının onandığını, oysa Yargıtay’da oy çoğunluğu ile alınan karara 16 sayfalık bir itirazın olduğunu aktardı ve “Çözüm sürecinde benim dediklerimin 10 katı paylaşıldı. Önceden barıştan bahsettiğim için bana Kürtçü diyenler, çözüm sürecinde beni konuşmaya çağırıyordu. Akil İnsanlar heyeti ile yaptığımız çalışmalarda Kocaeli Valiliği bir dediğimizi iki etmiyordu” dedi. 

1 yıl 10 ay cezaevinde kalacak

Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında milletvekili seçilmeden önce yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı ve dosya Meclis’e gönderildi. “PKK/KCK propagandası” yapma suçlaması yöneltilen Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşürülmesi sonrasında 1 yıl 10 ay cezaevinde kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir