GündemPolitika

Gergerlioğlu kararını protesto eden eski AKP’li vekilden açıklama

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini Meclis Genel Kurulu’na ‘kahrolsun otokrasi’ diyerek protesto eden eski AKP’li vekil Abdürrahim Aksoy, “Kürtlerin demokratik haklarını görmeyerek, yok sayarak, bu ülke bir yere varamaz” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğu’nun milletvekilliğinin düşürüldüğü birleşim sırasında DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve eski AKP Bitlis Milletvekili Abdürrahim Aksoy özel dinleyici locasından “Yaşasın özgürlükçü demokrasi, yaşasın demokratik Türkiye, kahrolsun otokrasi” diye bağırarak kararı protesto etti. Bunun üzerine Genel Kurul’a ara verildi.

“Özgürlükçü ortamı yok eden iktidara protestomdur”

Gerçekleştirdiği protesto sonrası Genel Kurul’dan çıkarılan Aksoy, Tele1’den İrem Yıldırım’a konuştu. “Özgürlükçü ortamı yok eden iktidara protestomdur. Milletvekili 2017’de söylemiş olduğu bir sözden dolayı Gergerlioğlu’nun milletvekilliğine son verilmesidir. Bu ülke bunu hak etmiyor, demokratik bir ülke olmak zorundayız. Ülkenin kardeşliğini, birliğini sağlamanın yolu budur. Farklılıkları bir zenginlik olarak görmektir. Kürtleri görmemezlikten gelmemektir. Kürtlerin taleplerinin, demokratik, insani talepler olduğunu kabul etmek demektir” ifadelerini kullandı.

“Gergerlioğlu haksızlıklara karşı isyan etmiş bir aktivist”

“Kürtlerin demokratik haklarını görmeyerek, yok sayarak, bu ülke bir yere varamaz” diyen Aksoy, sözlerine şöyle devam etti:

“Gergerlioğlu, milletvekilliği boyunca ve önceki yaşamında da bütün hukuksuzluklara, haksızlıklara karşı isyan etmiş bir aktivistti. Milletvekili olarak Türkiye’deki hukuksuzluklara karşı çıkmış bir insandı. Milletvekilliğine bu nedenden dolayı son vermeleri kabul edilebilir bir durum değil benim için. Bunu kabul etmiyorum, bunu protesto ediyorum. Bundan dolayı böyle bir çağrıda bulundum Meclis’te. Hukukun ve demokrasinin herkes için uygulanmasını istiyoruz. Benim protestom şahsi ve bireyseldir. Mensup olduğum parti de demokratik bir ülkeyi benimseyen, hukuka dayalı bir ülkeyi yaratmak isteyen bir harekettir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir