Manşet - YanSağlık

DSÖ: Çift mutasyonlu Hint varyantı en az 17 ülkede görüldü

Dünya Sağlık Örgütü, Hindistan’ın sağlık sistemini çökme noktasına getiren Hint varyantının en az 17 ülkede tespit edildiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Hindistan’ın sağlık sistemini çökme noktasına getiren Hint varyantının en az 17 ülkede tespit edildiğini açıkladı. İlk kez Hindistan’da ortaya çıkan çifte mutasyona uğramış ‘B.1.617 varyantı’ ülkede günlük vaka sayısının rekor seviyelere yükseltti.

DSÖ, haftalık açıklamasında, bin 200’den fazla gen diziliminde tespit edilen Hint varyantının dünyada en az 17 ülkede ortaya çıktığını ifade etti.

Birçok Avrupa ülkesinde görüldü

Açıklamada, varyantın bulunduğu örneklerin çoğunun, Hindistan, İngiltere, ABD ve Singapur’dan geldiği belirtildi. Bütün ülkelerin adı verilmese de Belçika, İsviçre ve Yunanistan gibi birçok Avrupa ülkesinde Hint varyantının ortaya çıktığı biliniyor.

Dikkat gerektiren varyant

Hindistan’da dolaşan diğer varyantlardan daha yüksek bir büyüme oranına sahip olduğunu ve daha fazla bulaşıcı olduğu belirtilen Hint varyantı, DSÖ tarafından ‘dikkat gerektiren varyant’ olarak sınıflandırıldı.

Henüz Brezilya ve Güney Afrika varyantları gibi endişe verici varyantlar olarak görülmüyor. Söz konusu kategoriye giren varyantların daha bulaşıcı, daha ölümcül ve aşılara karşı daha korunaklı oldukları biliniyor.

https://yaziyor.org/2021/04/28/hindistanda-cenazeler-sokak-ortasinda-yakilmaya-baslandi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir