EmekGündemManşet - YanPolitika

Ankara’da 1 Mayıs kutlamasına ilişkin emniyetten bildirim

Ankara’da sendikalar ve meslek odalarının 1 Mayıs’ı yarın kutlama talebi emniyet tarafından geri çevrilirken kutlamanın sokağa çıkma yasağı olduğu gün temsili olarak yapılması dayatıldı.

Mayıs’ı pandemi kısıtlamalarıyla engellemek isteyen iktidar, kapanma kararının ardından programlarını bir gün öncesine çeken sendika ve odalara izin vermeyeceğini bildirdi. Ankara’da sendikalar ve meslek odaları, 1 Mayıs hafta sonu yasağına denk geldiği için önce 30 Nisan’da Tandoğan’da miting yapma başvurusunda bulunmuştu. Ancak kapanma kararı alınınca, 29 Nisan’da Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması yapma kararı verildi. Sendikaların ve meslek örgütlerinin 30 Nisan başvurusunda valilik hâlâ cevap vermezken emniyet, sendikalara “bakanlık talimatı” gerekçesiyle 29 Nisan’daki 1 Mayıs kutlamasına izin vermeyeceklerini, 30 Nisan’da 30 kişi ile temsili bir kutlama yapılabileceğini bildirdi. Teklifi kabul etmeyen sendika ve odalar, yarın saat 11.00’de Sakarya Caddesi’nde 1 Mayıs’ı kutlayacak.

Evrensel Gazetesi’nden Birkan Bulut’un haberine göre KESK, DİSK, TMMOB’nin Ankara şubeleri, Ankara Tabip Odası ve ASMMMO, 1 Mayıs’ın cumartesi günü sokağa çıkma kısıtlamasına denk gelmesi nedeniyle bir gün öncesinde Tandoğan’da miting için valiliğe başvurmuştu. Hafta başında açıklanan “tam kapanma” kısıtlamasından çok önce yapılan başvuruya Ankara Valiliği hâlâ yanıt vermedi.

Gerekçe; ‘bakanlık talimatı’

29 Nisan Perşembe günü saat 17.00’de başlayacak kapanma kararı nedeniyle sendika ve odalar yarın saat 11.00’de Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması ile 1 Mayıs’ı kutlama kararı aldı. Ancak emniyet, sendikaları arayarak yarın yapılacak basın açıklamasına izin vermeyeceklerini, 30 Nisan’da 30 kişilik bir liste sunarak 1 Mayıs’ı temsili kutlayabileceklerini bildirdi. Emniyet, sözlü olarak yaptığı bildirimde bu engelin gerekçesini “bakanlık talimatı” olarak açıkladı.

‘Kabul etmediğimizi ve yarın basın açıklamamızı yapacağımızı bildirdik’

Ankara’da 1 Mayıs’a yönelik engelleme çabasına ilişkin Evrensel’e konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “Hiçbir mantığı olmayan bir karar. Bize 30 Nisan’da yapabileceğimizi söylediklerinde neden 1 Mayıs’ta yapamıyoruz diye sorduk, yanıt alamadık. Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle 1 Mayıs’a kimse gelemeyecek, temsili bir etkinlik yaptırmak istiyorlar. Biz de bunu kabul etmediğimizi ve yarın basın açıklamamızı yapacağımızı bildirdik” dedi.

‘Böyle yapmalarının nedeni halkta biriken büyük tepki’

KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Köklü de “30 kişiyle sınırlı, sokağa çıkma yasağının olduğu cuma günü 1 Mayıs yapmayı kabu etmedik. Böyle yapmalarının nedeni halkta biriken büyük tepki. Bu nedenle kimsenin sokağa çıkamadığı bir zamana denk getirmeye, emekçilerin sesini duyurmasına engel olmaya çalışıyorlar. Uzun süre önce valiliğe yaptığımız başvuruya yanıt bile vermediler. Biz 1 Mayıs’ı yarın yapacağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir