GündemKültür SanatManşet - Yan

Bakanlık açıklamasına Ezel Akay’dan tepki: Bu ahlaksızlık nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizm tesisleriyle ilgili bilgileri yalnızca AKP ile paylaşması sonrası tepki gösteren Yönetmen Ezel Akay, “Bu ahlaksızlık, hukuksuzluk ve umursamazlık nedir yahu?” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kamu arazisi üstüne kurulan turizm tesislerinin mali yükümlülüklerinin ertelenmesi için çalışma başlatıldığını ve bu çalışmanın sadece ‘AKP Grubu ile paylaşıldığını’ duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Kanunları uyarınca ilgili bakanlıklar tarafından üzerinde turizm tesisleri yapılmak üzere adlarına kamu arazisi tahsis edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli yatırımcılar ve işletmecilerin; kira kesin izini kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yaralanma, ilave yararlanma bedelleri ve hasılat paylarının ertelenmesi için çalışma başlatılmış olup, AK Parti Grubu ve Sayın Milletvekilleri ile paylaşılmıştır.”

AKP’den açıklama

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebi üzerine AKP çalışma başlattı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda hafta başında görüşülecek kanun teklifine Bakanlığın talebi doğrultusunda bir madde eklenmesi istenecek. Konuyla ilgili açıklama yapan AKPa Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri uygun görürse turizm sektörüne destek sağlayabilecek önemli bir maddemiz var. Bu düzenleme ile 1 Ocak 2021 tarihi ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında bakanlıklar tarafından üzerinde turizm tesisleri yapılmak üzere adlarına kamu arazisi tahsis edilen Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli yatırımcı ve işletmecilerden irtifak hakkı tesis edilip edilmediğine veya kullanım izni verilip verilmediğine bakılmaksızın ödeme sürelerinin başvuru şartları aranmaksızın 30 Kasım 2022 tarihine kadar ertelenecek. Biliyorsunuz salgından önce 50 milyona yakın turist geliyordu. 2020 yılında salgının zirve yaptığı dönemde 16-17 milyon civarında turist geldi. 2021 yılı için beklentimi 30-32 milyon turist. Bu konuda turizm sektörünün devletle olan iktisadi işlerinde bu uzatma imkanını vererek sektörümüze de hayırlı uğurlu olur diye umut ediyoruz. Bu teklifi hazırlarken hem Çevre hem Kültür Turizm hem de Hazine Bakanlığı ile görüştük. Plan ve Bütçe Komisyonu uygun görürse bu maddeyi komisyonda pazartesi günü ilave edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu maddenin yasalaşması durumunda turizm sektöründe turizm işletme belgesi olan kiralık arazi üzerinde faaliyet gösteren müesseselere 1 milyar 125 milyon liralık bir katkı sağlanacak.

Ezel Akay’dan tepki

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamasının ardından yurttaşlar sosyal medyada tepki gösterdi. Tepki gösterenlerden biri de yönetmen Ezek Akay oldu. Akay, “Bu ahlaksızlık, hukuksuzluk ve umursamazlık nedir yahu? İki ayrı millet yaşıyor bu ülkede, kesinleşti sanırım!” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir