DünyaGündemKadınManşet - YanSon 24 Saat

Çin, Oscar’ı kazanan kadın yönetmeni sansürledi

Gösterime girdiği günden beri onlarca ödüle değer görülen, dünyanın en önemli yarışmalarından ödülle dönen, son olarak da Oscar’dan en iyi film ödülünü alan Nomadland filminin yönetmeni Chloé Zhao ülkesi Çin tarafından sansürlendi. Çin’de internet aramalarında Chloé Zhao yazıldığında yönetmene dair herhangi bir veriye ulaşılamıyor.

93’üncü Oscar’da en iyi film ödülünü “Nomadland” ile kazanan ve en iyi yönetmen ödülüne de değer görülen Asyalı Chloé Zhao’nun 2013 yılında bir röportajında ülkesi Çin’i “her yerde yalanların olduğu bir yer” olarak tanımlaması, daha önce filme ait tüm tanıtım materyallerini internetten kaldırmasıyla sonuçlanmıştı. Ülkedeki tepki hala devam ediyor. Weibo’da, Zhao’nun adı için yapılan aramalarda bir Covid-19 aşılama kampanyasını savunan ve aynı adı taşıyan Çinli bir yetkili hakkındaki bilgiler ortaya çıkıyor. Bir süre sonra da aramalarda “sayfa bulunamadı” ibaresi yer alıyor.

Channel News Asia’nın haberine göre, 9 milyon takipçisi olan bir blog yazarının Zhao hakkında popüler bir Weibo gönderisi de kayboldu ve Associated Press, 14 milyondan fazla Weibo takipçisi olan film dergisi Watch Movies’in bir gönderisinin sansürlendiğini bildirdi.

Dünya ondan bahsetti, Çin medyası yer vermedi

Çin devlet medyasında ise, Zhao’nun başarısı yer almadı. Nomadland’in yönetmeni Oscar’ı kabul ederken konuşmasında, Çin’e bir atıfta bulunmasa da Çince bir ifadeden ilham aldığını belirterek, şunları söyledi: “İnsanlar doğduğunda özü itibarıyla iyidirler. Bu sözler çocukken beni çok etkilemişti ve bugün hala buna inanıyorum. Bazen sanki tersi doğruymuş gibi görünse de, nerede olursa olsun karşılaştığım insanlarda hep iyi bir şey buldum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir