ÇevreGündemManşet - Yan

Cengiz Holding önünde İkizdere eylemi: 13 kişi gözaltına alındı

Gençlik Hareketi Koordinasyonu üyeleri İkizdere’de yaşanan doğa katliamı ve getirilen eylem yasağını İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki Cengiz Holding önünde protesto etti. Eyleme müdahale eden polisler 13 kişiyi gözaltına aldı.

Rize İkizdere’de Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı İkizdere halkının direnişi iki aydır sürerken, Valilik tarafından ilçe sınırlarında 15 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı getirilmişti.

Gençlik Hareketi Koordinasyonu üyeleri bu kararı bugün İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Cengiz Holding önünde protesto etti. Burada yapılan açıklamada, Gençlik Hareketi Koordinasyonu Sözcüsü Ece Köroğlu, pandemi ve provokasyon bahanesiyle getirilen eylem ve yürüyüş yasaklarına tepki gösterdi. Köroğlu, Valilik tarafından alınan kararların, genelgelerin veya tweetlerin Anayasa’dan üstün olmadığını belirtti.

“Konu İkizdere’ye gelince mi normalleşme bitti?”

Köroğlu, şunları söyledi:

“Dün Rize valiliğinden bir açıklama geldi. ‘Eylemeleri yasaklıyoruz’ dediler. Gerekçe olarak da şunu gösteriyorlar: ‘Koronavirüs var’. Konu İkizdere’ye gelince mi normalleşme bitti? Diğer sebebi de provokatif eylemmiş, provokatif eylem dediğiniz şey emekçi halkın doğasına, vadisine, ormanına girmek oradaki ağaçları dozerle yıkmaktır. Bir provokasyondan bahsedeceksek emekçi halkın vadisine girmeye çalışan Cengiz’de göreceğiz o ihaleyi veren siyasal iktidarda göreceğiz.”

Köroğlu, Cengiz Holding önünde yapılan eylemde iki İkizdere köylüsünün gönderdiği mesajları da okudu.

13 gözaltı

Polis, İkizdere’yi savunmak için buluşan Gençlik Hareketi Koordinasyonu üyelerinin eylemine saldırdı ve 13 kişi gözaltına alındı.

https://yaziyor.org/2021/05/17/milletvekilleri-ikizderede-mucadele-etmeye-cagrildi/
https://yaziyor.org/2021/05/16/ikizderede-jandarma-gece-cadirlari-soktu-koyluleri-gorunce-kacti/
https://yaziyor.org/2021/05/11/ikizdereliler-direniste-kararli-istiyoruz-diyenler-herhalde-parti-taraftarlari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir