Manşet - YanMedyaPolitika

Abdülkadir Selvi’nin Demirtaş hakkındaki sözleri HDP tarafından yalanlandı

HDP, Abdülkadir Selvi’nin 14 Mayıs Cuma günü yayımlanan yazısında Selahattin Demirtaş’a atfettiği sözleri yalanladı.

Yandaş kimliğiyle bilinen Abdülkadir Selvi, 14 Mayıs Cuma günü Hürriyet’te yayımlanan ‘Sedat Peker’i kim kullanıyor?’ başlıklı yazısında “HDP, Cumhurbaşkanlığı seçimi için ittifaka açık mı?” diyerek bir yazı kaleme almıştı.

Selvi, yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

“HDP YETKİ İSTİYOR

5) Peki HDP, Cumhurbaşkanlığı seçimi için ittifaka açık mı? Mithat Sancar, ‘Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir ittifaka ihtiyaç olacaktır. Çünkü bu seçim 50+1 yöntemiyle cumhurbaşkanının seçilmesini mümkün kılıyor. Şimdi biz diyoruz ki; HDP olarak Türkiye’de demokrasinin önünü açmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığı seçiminde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız’ diye açık çek verdi.

6) Ama çok kritik bir cümle vardı. Sancar, ‘HDP’nin açık ve doğrudan katılımının ve yetkisinin olmayacağı bir Cumhurbaşkanlığı seçiminin başarı konusunda muhalefete vaadi de çok zayıftır’ dedi.

7) Peki bu yetki ne olacak? HDP, cumhurbaşkanı adaylığının belirlendiği süreçte söz ve yetki sahibi olmak istiyor.

HDP MODELİ

8) Bu yetkinin ne olduğunu ise Selahattin Demirtaş formüle dökmüştü:

‘Ortak cumhurbaşkanı adayı ve üç cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Bize bir cumhurbaşkanı yardımcılığı ve üç bakanlık verilecek. İçişleri, Milli Savunma ve Milli Eğitim’i bize vermezler. Dışişlerini de vermezler ama AB ile ilgili bir bakanlık ya da Kültür Bakanlığı gibi bir bakanlık olabilir.’

Mithat Sancar ve Selahattin Demirtaş’ı ciddiye almak gerekiyor. Belli ki birileri 2023’ü dizayn ederken, HDP’ye bir rol biçmişler.…”

“Partimizden ve Demirtaş’tan özür dilemelerini bekliyoruz”

HDP Basın Bürosu tarafından yayımlanan açıklamada “Demirtaş’ın hiçbir basın kurumuna, söz konusu yazıda belirtilen sözleri içeren herhangi bir demeci yoktur” denilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Hürriyet gazetesinin 14 Mayıs 2021 tarihli sayısında yayınlanan Abdülkadir Selvi imzalı köşe yazısında, önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın beyan ettiği iddia edilen ve tırnak işaretiyle onun ağzından aktarılan, “Ortak cumhurbaşkanı adayı ve üç cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Bize bir cumhurbaşkanı yardımcılığı ve üç bakanlık verilecek. İçişleri, Milli Savunma ve Milli Eğitim’i bize vermezler. Dışişlerini de vermezler ama AB ile ilgili bir bakanlık ya da Kültür Bakanlığı gibi bir bakanlık olabilir” şeklindeki sözler tümüyle gerçek dışıdır, hayal ürünüdür, uydurmadır.

Demirtaş’ın hiçbir basın kurumuna, söz konusu yazıda belirtilen sözleri içeren herhangi bir demeci yoktur.

Hürriyet gazetesinin ve gazetenin köşe yazarı Abdülkadir Selvi’nin bu yalanı düzeltmelerini, partimizden ve Sayın Demirtaş’tan özür dilemelerini bekliyoruz.

Konuyla ilgili, Demirtaş’ın da görüşüne başvurma gereksinimi duyulduğundan, yazının yayımlandığı günden sonra yapılan ilk avukat görüşü beklenmiş dolayısıyla bu tekzip açıklaması gecikmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir