ÇevreManşetTüm Haberler

BM Uyardı: Dünya Bir Cehenneme Dönüşecek

Birleşmiş Milletler Afet Riskini Azaltma Ofisi’nin açıkladığı rapor dünyanın yaşanılabilirliği açısından endişe verici. Son 20 yılda doğal afetlerin iki katına çıktığı belirtilen raporda “Tek evimizi milyonlarca insan için yaşanmaz bir cehenneme çevirdiğimize dair bilimsel kanıtlara rağmen, isteyerek kendi yıkımımızın tohumlarını ekmeye devam etmemiz şaşırtıcı” denildi.

BM Afet Riskini Azaltma Ofisi’nin (UNDRR) hazırladığı raporda, son 20 yılda doğal afetlerin sayısının neredeyse iki kat arttığı ve bunun sebebinin iklim değişikliği olduğu kaydedildi.

Birleşmiş Milletler (BM), siyasi liderlerin gezegenin milyonlarca insan için ‘yaşanmaz bir cehenneme’ dönüşmesini engelleyemediğini vurguladı.

19 yılda 7 binden fazla büyük affet meydana geldi

Raporda, 2000-2019 yılları arasında 7 bin 348 büyük doğal afetin gerçekleştiği ve bu doğal afetler nedeniyle 1.23 milyon kişinin öldüğü aktarıldı. 4.2 milyar insanı etkileyen felaketlerin küresel ekonomiye 2.97 trilyon dolara mal olduğu belirtildi.

“Tek evimizi milyonlarca insan için yaşanmaz bir cehenneme çevirdiğimize dair bilimsel kanıtlara rağmen, isteyerek ve bilerek kendi yıkımımızın tohumlarını ekmeye devam etmemiz şaşırtıcı” ifadelerinin yer aldığı UNDRR raporunda, iklim değişikliğine dikkat çekildi. 1980-1999 yılları arasında 4212 doğal afet yaşanırken, keskin artışa iklim değişikliğinden kaynaklanan sel, kuraklık ve fırtına gibi aşırı hava olaylarının sebep olduğunu ve aşırı sıcaklığın ‘ölümcül’ olduğu belirtildi.

‘Hükümetler çaba sarf etmiyor’

Hükümetlerin yeterli gayreti göstermediğinin ifade eden UNDRR Başkanı Mami Mizutori, yaklaşan ve olası doğal afetlere daha iyi hazırlık yapılması için çağrıda bulundu. Belçika merkezli Afetlerin Epidemiyolojisi Araştırma Merkezi’nden Debarati Guha-Sapir, aşırı hava olaylarının önümüzdeki 20 yıl içinde aynı oranda artmaya devam etmesi halinde ‘insanlığın geleceğinin gerçekten çok kasvetli göründüğünü’ söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir