Kültür SanatTüm Haberler

Alp Buzulları Eridi Tarih Ortaya Çıktı

Küresel ısınmanın etkisiyle eriyen Alp Buzulları’nın altından 9 bin 500 yıllık tarihi eserler ortaya çıktı.

Alp dağlarında yer alan buzullar erimeye devam ediyor. Eriyen buzulların altından çıkanlar ise tarihe ışık tutuyor. Dünyanın geleceği için kaygı verici olan bu durum pek çok değerli arkeolojik sit alanını da ortaya çıkardı. Son keşifleri araştırmacıları çarpıcı bulgulara ulaştırdı. Keşiflerde 5 bin 300 yaşındaki bir savaşcı bedeni ile yüzlerce tarihi objey gün yüzüne çıkarıldı.

‘Acil arkeolojik durum’

Ancak, buzulların erimesi nedeniyle tarihi kalıntıların bozulma ve talan edilme riski ise arttı. Uzmanlar bu iki nedenle durumun “Acil arkeolojik durum” olduğunu ifade ediyor.

Arkeoloji dünyası için heyecan uyandıran bu gelişmeler dünyanın geleceği için aynı heyecanı yaratmıyor. Çünkü bilim insanları, Alpler boyunca dağılmış olan yaklaşık 4 bin buzulun yüzde 95’inin bu yüzyılın sonunda tamamen eriyeceğini düşünüyor.

6 bin yıllık ip bulundu

Arkeologlar, son zamanda yaptıkları keşiflerde, buzların eridiği alanlarda yaklaşık 6 bin yıllık bir ip, eski bir ahşap heykel,  millattan önce 2 bin 800 yılına ait tarih öncesi bir adamın kalıntıları ile bağcıklı ayakkabılar ve bölgelerdeki diğer kayıp hazineleri ortaya çıkardı.

2 bin 800 yılına ait bağcıklı ayakkabılar

Diğer yandan bu olağanüstü kalıntıların ortaya çıkamasına rağmen, arkeologlar zamanla yarışıyor. Çünkü buz tarihi kalıntıları koruyor ve buzların erimesi keşfedilmemiş birçok tarihi hazineyi bozulmaya ve talana karşı riskli durumda bırakıyor.

‘Hazine avcılarına karşı bilim dünyası acele etmeli’

Arkeolog Regula Gubler AFP’ye yaptığı açıklamalarda, “20 yıl içinde buzlar tamamen eriyecek ve çoğu buluntu yok olacak. Deri, ahşap, huş ağacı kabuğu ve tekstil gibi malzemeler, buzul ermesinden kaynaKlanan toprak kayması nedeniyle tamamen yok olabilir. Ayrıca hazine avcılarına karşı da bilim insanlarının elini çabuk tutması gerekiyor” ifadelerini yer verdi.

Arkeoloji alanına pek çok yeni keşif sunan gelişmeler “buzul arkeolojisi” adı verilen bir bilim dalı doğmasına neden oldu.

2 bin yıllık tarihi eseri odalarının duvarına astılar

1999’da İtalyan yürüyüşçüler, güney Wallis kantonundaki Arolla buzulunda ağaçtan oyulan bir insan figürü buldular ve uzmanları haber vermek yerine onu yerine oturma odasının duvarına astılar. Söz konusu tarihi eser geçen yıl arkeologlar tarafından kurtarıldı 2 bin yıl öncesi ait olduğu açıklandı.

‘Şuan kaç tanesi oturma odalarının duvarında asılı bilmiyoruz’

Arkeolog Pierre Yves Nicod, “Son 30 yılda Alpler’de bu türden kaç tane nesnenin toplandığını ve şu anda oturma odası duvarlarında kaç tanesinin asılı olduğunu’ bilmediğini ifade etti. Nicod “Bu tür eserlerle karşılaşma olasılığı yüksek olan popülasyonları acilen duyarlı hale getirmemiz gerekiyor. Yaşanan  arkeolojik bir acil durum” uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir